אלעזרא זוכר את זיסר

מונומנט אומנותי לזכרו של איש העסקים מוטי זיסר ז"ל, הוצב במרינה מול באשקלון/ אילת טפירו

באשקלון זוכרים את איש העסקים מוטי זיסר ז"ל. ביום רביעי, הוצב מונומנט אומנותי לזכרו של זיסר שהיה בן בין יוזמי המרינה באשקלון ונפטר בטרם עת ממחלה קשה לפני כשנתיים בגיל 60.

המונומנט המיוחד שעשוי מדולוס (אבן בטון שמרכיבה את שוברה גלים), הוא פרי יוזמה של שותפו לעבר של זיסר, אלי אלעזרא שביקש להנציח את זכרו של זיסר בדרך מיוחדת וייחודית. המונמנט עשוי מאחת האבנים הגדולות  שמרכיבה את שובר הגלים באשקלון ואותו איתרו  ושיבצו באלפי אבנים קטנות במשך כחודש שלם, האמנים האשקלונים,  נירה פורטוגלי ואלכסיי דאינזון

את האירוע כיבדו בנוכחותם בין השאר: תומר גלאם, ראש עיריית אשקלון, אלי דיין, ראש עיריית אשקלון לשעבר ושר החוץ לשעבר, חברת הכנסת לשעבר, לאה נס, ובעלה רו"ח שלמה נס, וראש עיריית רחובות לשעבר, שוקי פורר.

אלי אלעזרא, יו"ר קבוצת אלעזרא המחזיקה במתחם המרינה מול באשקלון נשא דברים לזכרו של זיסר ואמר כי: "מוטי אחד היזמים הענקים שהצמיח עם ישראל בעת החדשה. אנו כאן לזכור את חברנו ואהובנו  שנלקח מאתנו לפני 19 חודשים בטרם עת. הוא נפטר במהלך הקמת שלב א' של פרויקט המרינה והיה ברור לי שעלי להנציח את זכרו וחזונו של מוטי

 אבן הדולוס שכאן משקפת את גודלו של מוטי. בדולוס הזה יש הרבה נשמה לא רק בטון וגם למוטי הייתה נשמה גדולה. הוא היה איש חסד גדול ותמיד תרם בשמחה למטרות חברתיות באשקלון ובכלל. גם במהלך תהליך הבנייה של המרינה, מוטי שמע שיש מפעל שעומד להסגר, ומוטי עם הלב הגדול שלו, פנה לאותו מפעל, שכר את שירותיו והציל אותו מסגירה.

השקענו במרינה ובפרויקט מסביב 800 מיליון שח עד היום. אנו זוכרים את העשייה של מוטי ואף איש לא יוכל לכבות את הלהבה של הגחלים שמוטי השאיר אחריו. לא ניתן לכבות את מורשתו ואת זכרו לא ניתן להסתיר"

גם בנו של מוטי, דוד זיסר דיבר על פעילותו של אביו: "אבא עבד בקצב שלא נגמר, לעיתים עד 2 לפנות בוקר. הייתה לו תחושה שהזמן קצר והוא חייב להספיק הרבה. המרינה באשקלון ובהרצליה הן 2 היוזמות הכי טובות שלו שהוא התחיל לבנות כבר בגיל 33. אני היום בן 35 ויש לי לאן לשאוף. אלי אלעזרא, אני לא הכרתי אותך  אבל אתה מגלה כאן מעשה של אמת ושם את אבא שלי במקום שהוא צריך להיות בו"

נירה פורטוגלי, האמנית שעבדה המונומנט סיפרה על תהליך העבודה:  "הרעיון להציב דווקא דולוס היה של ארמן בעלי ושל אלי אלעזרא שהתרשמו מיציקת הדולוסים לבניית שובר הגלים. העבודה על הפסל, נמשכה חודש וחצי במהלך החודשים אוגוסט וספטמבר תחת השמש הקופחת, ובמסגרתה אני ושותפי ליצירה אלכסיי דאינזון, הכנו 150 חתיכות קרמיקה של יצורי ים כמו מדוזות, כוכבי ים, גלגלי הצלה וכו' והדבקנו אותם על הפסל כשאנחנו עומדים על פיגומים ולעיתים אף זוחלים על הרצפה.הפסל שגובהו שלושה מטרים, הפך לאטרקציה של כל המבקרים במרינה מול שנוהגים לעצור לידו, להתבונן בו דקות ארוכות ולגלות כל פעם פרטים חדשים"

מוטי זיסר ז"ל  החל את דרכו העסקית ב-1980, אז הקים את חברת "כוכב השומרון". החברה יזמה את הקמת העיר עמנואל והקימה את בתיה הראשונים.  ב-1983 הקים את החברה "מרכזי שליטה בע"מ", ששימשה כבסיס לעסקי היזמות והנדל"ן העתידיים שלו. בהמשך נסע לדרום אפריקה ופעל בה להקמת ערים ומיזמי נדל"ן ביבשת. ב-1988 החברה זכתה במכרז לבניית המרינה בהרצליה, ובהמשך היה אחראי גם לבניית המרינה באשקלון, ולהקמת מיזם הנדל"ן סי.אנד.סאן בתל אביב. ב-1999 הפך זיסר לדמות מרכזית מאד במשק הישראלי, כשרכש את השליטה בחברת אלביט הדמיה.

 זיסר ואשתו תרמו עשרות מיליוני שקלים למפעלי צדקה, רווחה וחינוך אחרים בארץ ובעולם. באמצעות קרן שהקים עם אשתו, "קרן ברכה ומוטי זיסר", הוא יזם הקמת בנק מח עצם, שלו תרם 20 מיליון דולר. כמו כן תרם להקמת בית החלמה לילדים ונוער חולי סרטן – "אורנית" בפתח תקווה. שני מפעלים אלו פועלים במסגרת ארגון "עזר מציון" בהם גם פעלה בהתנדבות במשך שנים רבות רעייתו ד"ר ברכה זיסר.

 

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

כל הכבוד למקיף א'

Share this on WhatsAppטקס הענקת הפרס הארצי בחינוך הגופני, לתיכון מקיף עירוני א' באשקלון, לשנת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.