אשקלון: תושבים חילוניים מתנגדים להקמת מרכז תורני בשכונת ברנע

התושבים טוענים באמצעות עוה"ד ענת בירן כי הקמת מרכז תורני בשכונה תפגע באופי הסביבה החילונית באזור שסובל ממחסור במבני ציבור לקהילה החילונית ומבעיות תנועה

תושבי אשקלון הגישו לאחרונה לוועדת ההקצאות של עיריית אשקלון את התנגדותם להקצאת קרקע לעמותת "בנין התמיד" לצורך הקמת מרכז תורני בשכונת ברנע. את ההתנגדות הגישו התושבים באמצעות עוה"ד ענת בירןואסף יונגר ממשרדה.
התושבים טוענים כי כיום בסביבת המקרקעין ישנו רוב חילוני, אשר אינו זקוק לשירותי מרכז תורני, שעל פי מטרתו "ישמש להפעלות מרכז להפצת תורה ויהדות כולל אברכים, מתן שיעורים ועזרה לנוער ותפילה". מתוך דברים אלו ניתן להבין כי מדובר בהקמתו של מרכז דת, אשר שם למטרה לקרב את תושבי האזור לדת ובכך גם לשנות את אופייה החילוני של הסביבה. 


השטח בו אמור להבנות המרכז התורני. (צילום: דוד שושן)

התושבים חוששים כי מדובר בחלק בלתי נפרד מתהליך ה"הדתה" המשתלט לאחרונה על מערכת החינוך וטוענים כי הקמת מרכזים מסוג זה בלב שכונה חילונית עשוי ליצור קונפליקטים בין תושבי השכונה לתלמידי המרכז וכמו כן, לשינוי צביון השכונה ואופייה.

כמו כן, העירייה כבר דחתה בעבר בקשה זהה ולא השתנו הנסיבות מאז אותה החלטה.
בשנת 2013 הגישה עמותת "שובה ישראל" בקשה להקצאת המקרקעין להקמת מרכז תורני. לאחר פרסומה הראשון של הבקשה הוגשו התנגדויות רבות וראש העיר דאז החליט לדחות בקשה זו בנימוק שאינו מתאים לאזור. 

לדברי עו"ד ענת בירן, "הנסיבות לדחיית הבקשה בשנת 2014 לא השתנו ואין לשוב ולהטריד את תושבי הסביבה בעניין הקמתו של מרכז תורני במקרקעין. המתנגדים תוהים האם מדי שנתיים הם ידרשו לצאת למאבק כנגד הקמת המרכז התורני?"

מכתב ההתנגדות עולה גם כי העמותה לא הוכיחה יכולת כלכלית להקים ולתחזק את המרכז אותו היא מבקשת להקים ועל כן היה על ועדת ההקצאות לפסול אותה על הסף. הקצאת המקרקעין לעמותה אף תוסיף לפגוע בתושבי הסביבה, שכן חוסר היכולת של העמותה להקים ולתחזק את המבנה המבוקש רק יעכב את מימוש המקרקעין לצרכים הממשיים וההכרחיים של תושבי השכונה – מרכז קהילתי וגני ילדים.
תושבי השכונה טוענים שהמצב התחבורתי בסביבת המקרקעין הוא בגדר סיוט עבורם שכן ישנה מצוקת חניה בסביבה ועל התושבים לחנות את רכביהם במקומות חניה בלתי מסומנים ובחניות כפולות. התושבים נתקלים בתשתית רעועה ובפקקים בלתי נסבלים ולכן נאלצים להמתין זמן ממושך כדי להוריד את ילדיהם ולהמשיך למקום עבודתם. מצב תחבורתי קשה זה הקיים בסביבה עוד טרם הקמת המרכז התורני יחמיר עם הקמתו משום שמטבע הדברים יגיעו אליו אנשים שאינם מתגוררים בשכונה.


בנוסף, לטענת התושבים ישנו צורך דחוף בהקמת גנים ובתי ספר בשכונה. כיום פועלים באזור שני גני ילדים ובסמוך למקרקעין פועל בית הספר היסודי "רמת כרמים" אשר מחנך כ-615 תלמידים נכון לשנת הלימודים 2016-17.במקרים רבים נתקלים הורים צעירים הגרים בשכונה בסירוב לרישום ילדיהם לבית הספר בשכונה בשל חוסר במקום בכיתות הלימוד והם נדרשים לרשום את ילדיהם לבתי ספר מחוץ לשכונה. 


עו"ד ענת בירן

לטענת התושבים על ועדת ההקצאות להקצות ראשית קרקעות למילוי צרכים אלו ולא לאפשר את הקמת המרכז התורני אשר יביא להנצחת המחסור במוסדות החינוך הנדרשים בשכונה.
"בהתאם לדברים אלו", אומרת עוה"ד ענת בירן, "על ועדת ההקצאות להבטיח כי הקצאת הקרקע בלב השכונה תעשה למטרות המשרתות בראש ובראשונה את תושבי השכונה עצמה, כגון מתנ"ס או מרכז קהילתי אחר שישרת את כלל התושבים. כפי שראוי לשמור על רגישות תושבים בשכונות חרדיות ולא להקצות בהן קרקעות למטרות שאינן מתיישבות עם אורח החיים הדתי, יש לכבד את התושבים החילוניים, ולהימנע מהקצאת קרקע למוסדות שבבסיסם אינם מתיישבים עם אורח החיים בשכונה." 

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

טרגדיה:רס"ב גאולה יפת נפטרה בפתאומית

Share this on WhatsAppהלם באשקלון.המזכירה הוותיקה של תביעות מרחב לכיש, גאולה יפת לקתה באירוע מוחי.במשך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.