בואו נדבר פיננסית

הציבור הרחב, זה שאינו למד סחר וכלכלה באקדמיה, אינו מבין דיו בניירות ערך, אגרות חוב ובסחר על בוריו. ובדיוק מהסיבה הזו, ישנן חלופות שעשויות להשתלם לאלו שאמנם אינם דוברים "פיננסית" באופן שוטף, אך מעוניינים להשקיע כספים, ליהנות מהרווחים ולקטוף את הפירות המניבים. קרנות נאמנות נכללות בקטגוריה הזו.

השקעה משותפת

קרנות נאמנות משמשות כמכשיר פיננסי המאגד בין קבוצת משקיעים היוצרים השקעה משותפת בסחר בניירות ערך. אלו מזרימים כספים לחשבון המתנהל בידי מנהל הקרן או בידיו של מנהל ההשקעות. למעשה, מדובר באחד ממכשירי ההשקעה הפיננסיים המועדפים בשוק ההון בשל חלוקת הרווחים השווה. כדי להצטרף לאחת מקרנות הנאמנות, יש צורך לרכוש יחידה אחת או מספר יחידות השתתפות. ובתמורה למספר היחידות בחזקתו, המשקיע מקבל את חלקו היחסי בקרן.

גם פסגות קרנות נאמנות  מתנהלת בידי מנהל השקעות אחד לפחות והוא האמון על ניהול נכסיה. הוא מחליט אילו ניירות ערך למכור ואילו לקנות, על פי מדיניותה של הקרן הנקבעת ומפורסמת מראש. החלטותיו מתבצעות במטרה לנצל הזדמנויות תוך התחשבות במצבו של השוק ובהתאם לתשקיף הקרן. קרנות נאמנות נחשבות להשקעה מפוקחת, ולכן המנהל מפוקח ומחויב לדווח אודות פעולותיו בניירות הערך לרשות לניירות הערך. יתרה מזאת, על כל קרן מופקד נאמן שאחראי לשמור על כספי הלקוחות והמשקיעים בקרן וכדי לוודא שמדיניות הקרן מיושמת בהתאם לתשקיף.

בואו נדבר על היתרונות

לקרנות נאמנות ישנן יתרונות רבות שתרמו להיותן פופולאריות –

  • דוחים את המס – המשקיעים בקרן נאמנות פטורה נהנים מדחייתו של תשלום המס עד למועד מימוש ההשקעה לפי בחירתם. בניגוד לאחזקת אג"ח או מניות באופן ישיר, הפעולות המתבצעות בקרן כגון קנייתן או מכירתן של ניירות הערך על ידי מנהלה, אינן כוללות תשלום מס מצד המשקיע. כשיבחר לממש את השקעתו, המשקיע יחויב בתשלום מס בגובה 25% על הרווחים הריאליים, בדומה למכשירי השקעה פיננסיים אחרים.
  • נזילות פיננסית גבוהה – כפי שציינו קודם לכן, ניתן למכור ולקנות יחידות ההשתפות בקרן בכל יום מסחר ללא להשתתף בדמי קנס יציאה. כלומר, משקיע יכול לקבל את דמי ההשקעה כבר ביום המסחר הבא.
  • ממזערים את רמת הסיכון – בשל הפיזור הרחב של ההשקעות על פני ניירות ערך רבים, רמת הסיכון פוחתת ומצמצמת את התנודתיות הגבוהה. המשקיע אמנם רוכש מספר יחידות השתתפות באופן חד פעמי, אך למעשה הוא נהנה מההשקעה בעשרות או במאות ניירות ערך בפועל.
  • שקיפות – המשקיע זוכה לשקיפות מלאה על ביצועיה של הקרן ועל רווחיו. בקלות ניתן לקבל מידע מפורט עבור העלויות ועבור הרווחים.
  • משתלם גם בקטן – ניתן להשקיע בקרנות הנאמנות החל מסכומי כסף קטנים. כך ניתן ליהנות מפיזור ההשקעות בין מספר קרנות נאמנות שונות.

איך בוחרים קרן נאמנות?

כששוק ההון מציע מעל לאלפי קרנות נאמנות שונות ומגוונות – קרנות שקליות, קרנות המתמחות במניות, מדובר במלאכת בחירה לא שפוטה. ראשית,על המשקיע להגדיר מהי רמת הסיכון המתאימה לו. כדי להגדיר זאת באופן המיטבי ניתן לבצע שאלון בירור בעזרת יועץ השקעות בנקאי. לאחר מכן, מומלץ לבצע סקר שוק על גופי הניהול של קרנות הנאמנות כדי לבחון את הוותק שלהם, את התשואות העודפות וכן הלאה. בהצלחה!

 

 

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

לכבוד העדה הפרסית

Share this on WhatsAppכ- 600 משתתפים בקונצרט ליוצאי איראן באשקלון הקונצרט התקיים במטרה לחזק את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.