בטעם של סבא לאון וסבתא אלגרה

שלוש אחיות לבית משפחת בוארון התגעגעו לריחות והטעמים המיוחדים של סבא לאון וסבתא אלגרה .הן החליטו לפתוח מסעדה בניחוחות של סבא וסבתא .הן מבטיחות הנאה צרופה.אנחנו מבטיחים לכם שאין מסעדה כזאת בעיר.נראה אתכם בפיתוי של הגבינות , הבוריקיטס והמזט עם הזיתים,עליי הגפן  והערק שמזכירים את ניחוחות טורקיה רק בטעם משובח יותר.בהצלחה בנות/ אתר אשקלון פוסט

 

מי שעבר באחרונה במרינה באשקלון לא יכול לפספס את המקום המהמם הזה  שנקרא מעדניית אלגרה ולאון,מאחורי הקונספט עומדות שלוש אחיות למשפחת בוארון: מורן, שהיא גם השפית (השתתפה בעבר בריאליטי "משחקי השף"), סיגל ומיטל. האחיות מקדישות את המקום לזכר סבם וסבתם, שעלו ארצה מטורקיה ופתחו מעדנייה על שמם בבת ים. כנכדות היו הבנות מבקרות אצל הסבים ואוכלות ממעדני המקום ומבישוליה של  סבתא אלגרה , והיום הן מעבירות הלאה את הידע שצברו במקום משלהן כשמעליהם מתנוססת התמונה של סבתא אלגרה האהובה וסבא לאון  הכל כך מיוחד..

סיגל , מהיכן בעצם נולד הרעיות לפתוח את המעדנייה?

הרעיון לפתוח את המעדנייה נולד כשהחלטתי לעשות שינוי בחיים, לצאת לדרך חדשה ולעזוב את מקום העבודה בו עבדתי כ – 24 שנים. כשחשבתי מה ארצה לעשות, עלו בי שני זכרונות – האחד קשור לילדותי ומשם עלו הריחות הטעמים והזכרונות מהמעדנייה שהייתה לסבינו וסבתנו בילדותנו והשני מעבודה זמנית במעדנייה בה עבדתי מספר חודשים בתחילת הדרך, אי שם לפני יותר מעשרים שנה.

סבא וסבתא הגיעו מאיסטנבול טורקיה והקימו את המעדנייה שלהם בבת-ים. זיכרונות הילדות שלנו משם כללו צנצנות צבעוניות, הררים של זיתים מכל הצבעים, שפורפרות מסקרנות עם ממרחי דגים, ריבות טורקיות שסבתא הייתה מכינה לבד וכמובן עוד ועוד דליקטסים שבתור ילדים הוקסמנו מהם וכמובן אהבנו לאכול מהם.הטורקים ידועים בצלחות המזטים שלהם וכך גם היה השולחן של סבא וסבתא – עמוס בכל טוב, מלא שפע, צבע וטעם.

הזיכרון השני כפי שציינתי הגיע ממעדנייה קטנה במגדל בה עבדתי כשהייתי ממש צעירה ומשם נשאר לי טעם לעוד. מה שהכי אהבתי שם היה המפגש עם האנשים, האינטראקציה אתם ונתינת השירות. תמיד הרגשתי שזו זכות לתת שירות טוב.ואחרי כל אלו – ברגע שהתקבלה החלטה לפתוח מעדנייה, היה ברור שהיא תיקרא על שמם של סבנו וסבתנו האהובים שאת רוחם ודרכם היינו רוצות לשמר.

מה את זוכרת מבית סבא וסבתא?

סבא וסבתא היו אנשים מיוחדים – הם כל כך אהבו לארח וחיכו לכל הזדמנות "לפתוח שולחן". המקרר שלהם היה עמוס כאילו גרים אתם גדוד של גולני וברגע שמישהו היה נכנס הביתה מיד היה מתחיל טקס שלם של אירוח טורקי. מה שעוד ייחד אותם היה הדאגה ההדדית אחד לשני והאהבה שלהם שהייתה מודל חיקוי עבורנו הנכדים.

מורן, שניצחה ביד רמה בתכנית הריאליטי בישלה גם לנשיא המדינה.איך זה לבשל לתושבי אשקלון?

מורן מבשלת באהבה וכשמבשלים באהבה, כל תושב אשקלון הופך להיות נשיא.

שלוש אחיות לפתוח עסק שדורש הרבה השקעה לא חששתן שזה ישפיע על היחסים הטובים בניכן?

היו לא מעט חששות ולא תמיד זה פשוט אבל המוטו שלי הוא שקודם כל אנחנו אחיות ואחר כך כל השאר כך שגם אם מתגלעים חילוקי דעות, עלי מוטלת האחריות שלא לגרום להתלקחות. בסוף גם אם נצטרך להיפרד מהעבודה המשותפת, תמיד ובראש ובראשונה נישאר אחיות אוהבות.

יש חלוקת תפקידים?

האמת שחלוקת תפקידים ברורה לא ממש הייתה מההתחלה ואולי היה מוטב שתהיה. היה ברור שמורן שמבשלת בחסד תהיה אמונה על הצד הקולינרי אבל מכיוון שמדובר באחיות ובעסק משפחתי, דברים זרמו כך שהתערבבנו קצת אחת בתפקידים של האחרת. אני מניחה שעם הזמן חלוקת התפקידים תהיה ברורה הרבה יותר. גם כך לבסוף כל אחת מאיתנו מתכנסת למקומות שהיא הכי חזקה בהם.

מה מייחד את מסעדת אלגרה ולאון?

האמת שמה שמייחד אותנו הוא תחושת הבית. מייד כשאתה נכנס למקום אתה מרגיש כאילו אתה נכנס הביתה והדבר אפילו משפיע על הלקוחות ובא לידי ביטוי בכך שלא מעט לקוחות מסיימים לאכול ומפנים את הצלחות מהשולחן. אני חייבת לומר שזה מאוד מרגש אותי.

מה הדליקטס אצלכן בתפריט?

הייתי אומרת שהסובורק הוא מאפה הדגל שלנו אבל באמת שכל מה שיוצא מהידיים של מורן הוא תאווה לחיך החל מהכריכים הנהדרים שהיא רקחה שמוגשים בלחמניות מחמצת מיוחדות, ממולאי הבית המשתנים המוגשים על מצע של טחינה הר-ברכה, מרק יומי מתחלף שמעבר לטעם, צורת ההגשה שלו והטאץ הסופי של מורן עושים אותו לטעים שבעתיים, הבורקס הטורקי המוכן בעבודת יד וכמובן פלטות הגבינות והדגים אותם ניתן להרכיב לפי ראות עיניכם מכל מה שמוצג בחנות. כיף גדול.

מה לקחתן מבית סבא וסבתא?

אני מניחה שכל אחת מאיתנו משהו אחר אבל אני אישית לקחתי את הדאגה ההדדית שלהם אחד לשני. סבא דאג עד הרגע האחרון שסבתא לא תישאר לבד, שנטפל בה כמו שצריך ושכל מחסורה ימולא וזה היה קסום ויפה. הייתי רוצה גם לאמץ את חוש ההומור של סבתא אלגרה. היא הייתה מתבדחת על הכל וצוחקת תמיד. אנחנו מתגעגעות אליהם מאוד.

איך הגיבו במשפחה?

כל המשפחה התרגשה כששמעו על הרעיון לפתוח את אלגרה ולאון. סבא וסבתא היו משמעותיים מאוד עבורנו והקמת עסק הנושא את שמם ואת דמותם על הלוגו ריגשה את כולם וכולם מרגישים חלק מהעסק. בימים עמוסים מגיעים כולם לתת יד ולעזור, אם זה בשטיפת כלים או על מכונת הקפה.

אתן נכנסות לחנות  בכל בוקר כשהתמונה של סבא וסבתא מולכן ומכבות את האור עם סבא וסבתא.זה מחייב לא?

התמונה שלהם והשם שלהם מחייבים מבחינתנו. אם זה בבוקר כשפותחים את הדלתות ומתבוננים בתמונה שלהם שמתנוססת מעל הר90ש ונזכרים כמה הם אהבו לארח ולהאכיל ואם כשישנם חילוקי דעות. מבחינתי השניים הללו הם תזכורת לאחדות משפחתית שביקשנו ליצור בשמם במקום הזה

למה אתן הכי מתגעגעות?

אנחנו הכי מתגעגעות לנוכחות של סבא וסבתא בחיים שלנו. לטורנירים של רמי שהיינו עורכים בשבתות ולרצינות בה הם לקחו את המשחק וחוקי המשחק. לשולחן שסבא היה פותח ולהתחכמויות של סבתא וחוש ההומור שלה.

השניים הללו היו גורם מאחד בינינו ומה שנותר הוא להיזכר בגעגוע רב ולנסות ולהביא את רוחם אל המקום שהקרא על שמם – מעדניית אלגרה ולאון.

אנו מקווים שאת תחושת הביתיות הזו והאווירה החמה נצליח להמשיך ולהביא אל המקום גם בהמשך הדרך.

נעים מאוד להכיר – סבתא אלגרה .

סבתא אלגרה הייתה אישה קטנת קומה ומלאת חוש הומור.
אני כותבת עליה ומחייכת תוך כדי שעיני דומעות מגעגוע.
חוש ההומור הנפלא כל כך שלה היה הדרך בה היא הייתה מתקשרת עם העולם תוך כדי שהיא מאכילה אותו.
הדבר שסבתא הייתה אוהבת הכי בעולם זה את הגבינה הבולגרית המיוחדת שאפשר היה למצוא רק בשוק הכרמל ובשוק לוינסקי בתל-אביב – כמעט מידי שבוע, בלי להתעצל, היו סבא וסבתא עולים על האוטובוס לתל-אביב וחוזרים משם כשבידם שלל שקיות של מעדנים מיוחדים ולא פחות משש קוביות של גבינה בולגרית טעימה ומיוחדת שלא ניתן למצוא באף מקום אחר.
מתגעגעים אלייך המון סבתא ושמחים לבשר שאת הגבינה שסבתא כל-כך אהבה תוכלו למצוא אצלנו

נעים להכיר – סבא לאון
סבא היה איש מרשים – גבוה, זקוף, שיער שחור מסורק בקפידה לאחור וכמובן סימן ההיכר – השפם הטורקי הדק.
אחד הדברים שסבא אהב מאוד זה אוכל חריף ואת המתכון הסודי שלו לממרח הפלפלים החריפים תוכלו

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות מערכת האתר

קרא גם:

שופינג ברשת

Share this on WhatsAppאז כבר מזמן שרובנו עברו לשופינג אונליין, כי בינינו – למי יש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.