ברכת כהנים

בשבוע הבא ייערך יום התרמה לישיבה החדשה באשקלון, על כל שקל שאדם יתן יש  מכפיל פי 3.מדובר בזרוע של 'מכון מאיר' היוקרתי מירושלים שהביאה עימה רוח ציונית חינוכית לעיר.ריאיון עם הדמות המרכזית שמסמלת יותר מהכל את פריחת הציונות הדתית באשקלון, הרב אופיר כהן/ אילת טפירו

הרב אופיר כהן כבר לא חריג בנוף האשקלוני, שנים רבות שהוא גר בעיר עם משפחתו עשרת ילדיו ונכדיו .

הוא מעורה מאוד בנעשה בעיר ואפשר לראות אותו בכל בית כנסת, שיעור, אזכרה, חתונה ,סדנאות בגנים הנחית הורים שיעורים לזוגות צעירים ותמיד עם חיוך וסבר פנים יפות.

הרב אופיר גדל וחי בירושלים  ,למד בישיבת 'חורב' ו"מרכז הרב" שם ספג המון תורה ויראת שמיים מרבו הרב שפירא וכן מהרב מרדכי אליהו ואפילו לא פסח על בית מדרשו וביתו של הרב עובדיה יוסף  זצ"ל .עוד בצעירותו עבר לכולל בגוש קטיף ובמקביל למד במכון הוראה רבנות נבחן בכל המבחנים עד לתעודת רב עיר  (12 מבחנים) ואף הוסיף לעצמו ידע ותעודות רבות ותארים בתחום החינוך עד לתואר שלישי בחינוך. משם המשיך לנהל את המדרשה בגוש קטיף וגם בכפר דרום, הספיק להיות ראש אולפנא באבן שמואל ומנהל תיכון בקריית מלאכי ומשם למשרד המדע ואח"כ למשרד רה"מ כמנכ"ל מנהלת תנופה שטיפלה בכל מגורשי גוף קטיף.

התחנה באשקלון הייתה אמורה להיות זמנית. "לא החלטנו לבוא לאשקלון, אבל בהחלט בחרנו להשאר" כך תמיד אומר הרב. "כל המשפחות מכפר דרום עברו להקים את הישובים ביחד עם המשפחות באזורי התיישבות בלכיש ובניר עקיבא ואנחנו נשארנו כאן עם הציבור הנפלא של אשקלון.

כיום, הוא עסוק בהקמת הhשיבה הגבוהה באשקלון של הרב ערן טמיר וכמובן לא עוצר לרגע משיעורי התורה הרבים אותם מוסר ברחבי העיר ומהעזרה לכל פונה בכל נושא

מה מעניקה לעיר הישיבה החדשה שאתה שותף להקמתה ביחד עם הרב ערן?

לפני 12 שנה שהקמנו את הגרעין, המגמה הייתה לבסס מוסדות חינוך תורה וקהילה, החיבור מיד התחיל בגני ילדים עירוניים שהפכנו אותם לתורניים וגם ההורים עצמם שקיבלו ליווי צמוד והעצמה בחינוך הילדים.

בהמשך  "הגרעין התורני" הקים וייסד את ישיבת ההסדר ודווקא בעתיקות על מנת להחיות  את האזור ולהיות חלק מהמקום. ב"ה אשקלון גדלה ויש אלפי תושבים חדשים, וצריך לתת מענה גם באפרידר ובברנע הישיבה הגבוהה החדשה היא הפתרון שנותן את המענה הנכון לציבור הזה. מרכז רוחני שמחבר את כולם!

 מדובר בישיבה זהה למכון מאיר היוקרתי בירושלים?

זכינו שהרב ערן טמיר יבוא לאשקלון ובאמת אחרי מאמץ עילאי של אליהו פלאח מנכ"ל הגרעין שעבד על זה עוד מהשבת "שמכון מאיר" התארחו בעיר וביקש מהם "להשאיר את האור של מכון מאיר פה באשקלון". בע"ה אחרי שנתבסס המטרה היא להיות זרוע ארוכה של מכון מאיר בדרום ולא רק לאשקלון, לכל הדרום!

כמה תלמידים הישיבה מונה היום?

בגלל שהרב ערן טמיר אחרי 20 שנות לימוד במכון מאיר היוקרתי בירושלים והוא מסתובב בכל הארץ כמרצה מבוקש, הוא בא למקום לא להתחיל מאפס, אלא באו עימו נכון להיום 28 זוגות צעירים אברכים ללמוד בישיבה ועוד 30 תלמידים, לכן הישיבה באה עם ביסוס, גם הרב עצמו בא עם כל המשפחה ועשה מעבר משמעותי. הוא לא בא להיות אורח הוא בא להשתקע ולבנות לטווח הארוך.

מהיכן הישיבה מתקיימת? יש תקציבים? למה אתה לא עומד בראש הישיבות שאתה מקים?

כמו כל ישיבה יש תקציבים ממשלתיים שהם לא באמת מספיקים ויש הרבה חבלי לידה בהקמת מקום חדש ואיכותי שכזה, לכן חובה שיהיה שיתוף עם  הציבור הרחב .אנשים טובים שנרתמים למשימה. ומבנים את ע=D7כה של הישיבה המיוחדת הזאת שכל התלמידים בה בוגרי צבא ומחוברים לעיר. והלימוד מופץ החוצה מתוך בית המדרש במגוון שיעורים לציבור נשים וגברים ונוער.

בשבוע הקרוב בימים שני –שלישי אנו עורכים יום התרמה שבו הציבור יוכל באמת להראות עד כמה הוא מחובר למקום ורוצה שהוא יצמח, על כל שקל שאדם יתן יש לנו מכפיל פי 3 לכן שווה לתרום באותו היום כי הכל יהיה בחשבון פי 3 וזו זכות גדולה להיות שותפים.

ב"ה אני ומשפחתי  החלטנו  בכל הזמן הזה בו אני עומד בראש הגרעין לקחת את זה כמשימת חיים של התנדבות ולא לקבל מזה תמורה כי אני מאמין שכולנו מחויבים לעשות ולתת מעצמנו ולכן יותר קל לי לבקש מאנשים להיות שותפים. למען המטרה ולא למען האדם.

ולכן גם לפני עשור וגם כיום העדפתי להביא אנשים אחרים שיעמדו בראש הישיבות ואני אוכל להמשיך להיות עם הקהילה והציבור הרחב. ופה צריך לציין את אשתי שבלעדיה לא הייתי מסוגל לכל זה.

עד היום מי שרצה ישיבה גבוהה ציונית דתית  נאלץ לצאת מחוץ לעיר, אפשר לומר שאשקלון על המפה בתחום זה?

  אשקלון על המפה כבר עשר שנים מאז שזכינו להקים את הישבה הראשונה .

השנה בהחלט עלינו קומה והוספנו על הקיים ,אבל אין המטרה לתת רק מענה לתושבי אשקלון, ברור שמי שרוצה ישיבה גבוהה ולגדול בתורה יש לו מקום איכותי ובית חם.

אבל זו חד משמעית ישיבה ברמה ארצית, שמו  של הרב ערן טמיר, הולך לפניו בכל הארץ וגדולתו בתורה ואמונה ידועים בכל הארץ וכיום זו ישיבה עם ביקוש ורישום לא פחות מישיבות של 20 שנה ותיקות והם באותה המידה.

המטרה היא שכל הבחורים שבאים יתחתנו ויישארו באשקלון וכך הרווחנו חיזוק משמעותי לעיר.

מה דעתך על האיחוד של המפלגות הדתיות בעיר?

כל איחוד כוחות  ואחדות זה דבר חיובי ומבורך, והעיקר שלכולם יש אידיאל.

תמיד שיש איחוד זה מביא לברכה, והמגוון הדתי המסורתי והחרדי יכולים בהחלט לחיות יחד תוך שמירת הגוון המיוחד שכל אחד מביא אתו .

אני כהן ומברך כל יום באהבה. להיות מתלמידיו של אהרון הכהן לאהוב ולקרב.

האם שקלת להתמודד? אולי לרוץ לראשות?

גם מערכת בחירות הקודמת ביררו אצלי כל מיני גורמים ומפלגות האם אני מעוניין לחבור אליהם, התייעצתי עם אחד מגדולי ישראל, הצגתי בפניו את היתרונות והחסרונות וחיכיתי לשמוע את עצתו, הוא אמר לי חד משמעית "זה לא בשבילך, אסור לך להכנס לזה, אתה התפקיד שלך זה רבנות וחינוך" אמרתי לו שאולי מבפנים יהיו דברים שאני יכול להשפיע יותר, הוא ענה לי  "הדרך שלנו זה להוביל מתוך אהבה וחיבור, רק ככה נשפיע ,ובפוליטיקה לא תמיד יש את הדברים הללו" לכן אני נאמן לדבר הזה ומאמין ויודע שיש לנו עוד הרבה משימות בחינוך ברבנות ובקהילה ושם אני מתרכז.

עד עכשיו אנשים אומרים לי "אם אתה תתמודד זה יהיה שונה ותהיה לי סיבה להצביע", אבל אני דוחה את הבקשות הללו ונשאר נאמן למה שהורה לי הרב ואני מאמין שיהיו שם אנשים טובים וראויים.

איזה  מסר תרצה להעביר לתושבי העיר ?

העיר אשקלון היא מקום נפלא ואנשים טובים , מלאים באמונה ואהבה כל אחד בדרכו , צריך לשמר את הגרעין הטוב ועל גביו לפתח את מערכות החינוך והתרבות להכניס תוכן מעבר לבניינים שהולכים ומתרבים . להיות באמת בעלי ערכים של חיבורים לתורה לחינוך לאמונה לאהבת הזולת. ושהקב"ה ייתן לנו כח להמשיך בעשייה הציבורית . עם כל התמיכה שאני זוכה לה מאשתי ומילדיי כולל גם הנשואים שבחרו להמשיך ולגדל את ילדיהם בעיר אשקלון.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

אפשר להחנות

Share this on WhatsAppלראשונה באשקלון: תתאפשר חניה באדום-צהוב בימי המנוחה ביוזמת ראש העיר, תומר גלאם, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.