גלאם:הציבור חכם והציבור יודע שאני הכי טוב"

ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, נחוש יותר מתמיד להיות ראש עיריית אשקלון גם בשנים הבאות.בראיון חג הוא אומר כי : "הציבור אוהב אותי" ולא, אין לו חרטה על הדרך בה פיטר את מנכ"ל העירייה / אילת טפירו

ראש עיריית אשקלון תומר גלאם, יושב על כיסא ראש העיר בקומה הרביעית ומרגיש בנוח.הדרך לשם הייתה לא קלה בכלל, אולי אפילו קשה ומתישה אבל תומר כמו תומר האמין שיום אחד זה יקרה.היום, אחרי שנה פחות כמה ימים בתפקיד הוא יכול לומר שהכיסא נוח לו והוא רוצה להמשיך לכהן גם בקדנציה הבאה ואחר כך? 'אלוהים גדול'

מי שמכיר את תומר יודע שהוא עשה עם עצמו דרך ארוכה, אולי אפילו ארוכה מאוד.הוא לא נולד עם כפית של זהב, אבל חי חיים של ימי התום.

השבוע, בזמן שהסתובב בין כל העמותות במחלקות מנות למשפחות מעוטות יכולות הוא נזרק באחת לילדות שלו.לתקופה הזאת שלפני החג בה היו שולחים אותו לקבל את מנת ה'קמחא דפסחא'

גלאם שהגיע  לפני החג לביקור בעמותת 'תפארת ימין'  לא יכול היה להסתיר את אשר  על ליבו והחליט לשתף את המתנדבים בסיפורו האישי, תומר נזכר כיצד כילד קטן נאלץ לאסוף מוצרי מזון שגרמו לו להרגיש מבוייש  ועד כמה 'המתן בסתר' חשוב לכבודם של אותם שנאלצים להיעזר בגמ"ח.

כאמור במהלך הסיור סיפר גלאם לנוכחים כי בהיותו ילד קטן למשפחה בת עשרה נפשות התבייש לקחת 'קמחא דפסחא ' עבור משפחתו."אבי עבד בלבידים ואימי הייתה עקרת בית.התביישתי מאוד מהמבטים של השכנים והחברים. כדי לא להיתקל במבט המרחם של האנשים , לקחתי שקית שחורה גדולה ואספתי מוצרים פעם אחר פעם כשהראש שלי מוסתר.לקחתי  שמן שמתי בשקית והלכתי  הבייתה, שמתי  סוכר והלכתי הבייתה וככה כדי שלא ירגישו בי. החשיבות של מה שאתם עושים, שזה מגיע לאותם משפחות, בצנעה, שאף אחד לא רואה – מי קיבל, מי לא קיבל, אתם לא מבינים איזו עוצמה יש בכך ועד כמה זה משאיר למשפחות את הדבר הבסיסי:"כבוד"

סדר היום של תומר גלאם מתחיל בסביבות 6 בבוקר. הוא מתפלל ויושב לזמן איכות עם רעייתו טלי שחגגה אגב בימים אלה יום הולדת וזכתה לפוסט מפרגן בדף של ראש העיר."הקפה של הבוקר זה למעשה זמן האיכות שלנו וזה חשוב.ימי שני ורביעי אילו 'ימי חוץ' בהם אני  מסייר בשכונות עם הדרגים המקצועיים  ומשתדלים לתת מענה , במקרים מסויימים אפילו מענה מיידי.הימים של לפני פסח היו ימים קשים במיוחד וצריך להתעסק עם פינוי עצום של אשפה ופסולת. בכלל אני רוצה לציין שהתקופה הזאת הייתה מאוד מאתגרת עבורי.טיפלנו בצורה  יסודית בשכונות מוחלשות: גבעת ציון ורמת אשכול  גם בתשתיות וגם בשטחים הפרטיים והציבוריים.

המצב הכספי של העיר בכי רע. מאיפה הכסף?

ראש עירייה לא יכול לבנות את התקציב רק על ההכנסות מהארנונה.ראש עירייה צריך  לכתת את רגליו ולדאוג להביא תקציבים  וזה מה שאני עושה והתושבים רואים תוצאות.

אם ניקח  את אזור התעשייה  הצפוני נראה שעם ההחלטה שקיבלתי בנושא  התחבורה יש שינוי ניכר בקיצור זמנים . פתרנו את מרבית בעיות התחבורה בשכונות ובקרוב נראה עוד דחפורים עולים לשטח. בשכונת ברנע למשל השינויים שנעשו בכבישים לא רק שקיצרו את זמן ההמתנה בעשרים דקות, תושב שמתעורר בבוקר נהנה מאיכות חיים , ובזמן שהוא מכין את הכריך לילד בגן הוא עושה זאת בנחת ולא בעצבים שהוא צריך למהר לצאת מהבית ולהתעצבן בפקק.אני זוכר שאני בעצמי הייתי נתקע בפקק כשהייתי מחזיר את בני נהוראי, מבית ספר 'מצפה ימים' ועד לכיכר היונים היה לוקח לי רבע שעה.אין זה סוד ששכונת ברנע נבנתה בחטא.אני מודע לצפיפות ולמצוקת החניה הקשה ואנו עושים הכל על מנת לתת מענה לכל התושבים

עם כל הכבוד לשבילים ולכיכרות מצב החינוך טעון שיפור.

אני אומר לך שכבר בקרוב תראו שיש עלייה באחוזי הבגרות.אנו ממשים הלכה למעשה את התקציב שקבילנו משר החינוך וכבר רואים תוצאות ברמה הארצית  ברובוטיקה וסייבר- שני הישגים לאשקלון בגמר אליפות הסייבר שנערך בשבוע שעבר: נבחרת 'הנרי רונסון' זכתה במקום השני במקצה חטיבות הביניים באולימפיאדת המתמטיקה ונבחרת ישיבת 'צביה' אשקלון במקום הרביעי במקצה תיכון באליפות הסייבר ועל כל גאוותנו"

העובדה  שאין ראש מנהל חינוך משפיעה על כך?

יצאנו למכרז.אני  מאמין שיבחר הטוב ביותר. האמת היא שיובל זוזט עושה עבודה מצויינת הן בתחום הפדגוגי והן בתחום הפיזי מתבצעים שיפוצים נרחבים בגנים ובבתי הספר על מנת ליצור סביבת לימודים טובה יותר

 גם מנכ"ל אין…איך מסתדרים?

המנכ"ל נמצא בחופשת מחלה וקשה לי להגיד שאני מרגיש בחסרונו

פיטרת אותו בביתו בעודו בחופשת מחלה, אתה מצטער על הדרך בה נהגת?

אני לא מצטער על כלום.הוא התנהג כמו אחרון העובדים, היו לו אמירות קשות הן בתקשורת והן בפורומים אחרים. לעניין המחלה, שמעתי זאת רק כעבור מספר ימים שהייתי אצלו.לעצם העניין, יש ממלא מקום שעושה עבודה מצוינת. ההחלטה שקיבלתי בעניין המנכ"ל נובעת בראש וראשונה מתוך ראייה מקצועית ומחויבות לציבור.במשך שנתיים הייתה כאן הדממה ואני לא רוצה להראות כאן כמו אב רחום.יש לי מחוייבות לציבור וזה הדבר הנכון שעשיתי

בתוך כל הפוליטיקה הזאת התרגשת השבוע כשסיירת בגמ"ח. האם אתה ישן בלילה בשקט שאף תושב לא נותר רעב בערב הפסח?

בהחלט כן.מגיעות אלינו פניות רבות.אנחנו מתואמים עם הגמחי"ם בעיר ואנחנו עושים הכל על מנת לסייע לכל משפחה ומשפחה וזה המקום להודות למנהלת מחלקת הרווחה ולעמותות בעיר.אתם עושים עבודת קודש. השבוע בהיותי באחת העמותות  הייתי כולי נרגש מהמעמד.נזכרתי כיצד כילד כמה קשה היה לי לעבור את החוויה הזאת , לבוא ולקחת מנת 'קמחא דפסחא' .אז היו מחלקים במגדל, היה לי קשה שיראו אותי ועשיתי כל מיני  תרגילים כדי שלא יגידו חלילה שאנחנו נזקקים.אבא שליי ז"ל עבד בלבידים, אימא עקרת בית ולפרנס עשרה ילדים לא היה כלל וכלל פשוט אבל ברוך השם ואני מקווה שיהיו כמה שפחות נזקקים.אגב, במקביל לחלוקת המזון  הוריתי לפתוח עם חב"ד ואגף הרווחה 8 מוקדים  בהם כל אחד יוכל לחגוג את חג הפסח כהלכתו ובאמת אני רוצה  להודות לרב גרוזמן ולרב ליברמן שעובדים  אתנו בשיתוף פעולה פורה.

מה עם עובדי העירייה? כשנכנסת לתפקיד הייתה תחושה שהם 'נושמים לרווחה' וכעת הם  פחות מרוצים ממה שקורה או לא קורה.

העובדים באים  ונגישים אליי והמדיניות שלנו היא של  דלת פתוחה.אנו  עובדים בשיתוף פעולה מלא עם וועד העובדים.ברור לך שראש העיר לא תמיד נגיש  ובשביל זה יש את המנהלים.

אחד הדברים שנתתי להם חשיבות הוא לדאוג לסביבת עבודה נוחה ונעימה לעובדים.לפי מיטב ידיעתי עובדי העירייה מאוד מרוצים אבל אם יש מישהו שחושב אחרת אני מצר על כך ובשביל אני כאן.קשוב לכולם.

כמעט שנה חלפה מאז נכנסת לתפקיד , יש דברים שלא הספקת?

יש הרבה דברים ובעיקר פרויקטים גדולים בית החלל העולמי, משכן לאומניות הבמה שייתן מענה לתרבות בעיר,  להוסיף מתנסים,

אני עושה הכל על מנת שהרשות תהיה  איתנה.היו הרבה בעיות בחברה העירונית ובחכ"ל רובן טופלו

אתה סבור שצריך לסגור את החברות הללו?

לא, צריך לדעת איך לייעל  אותן כדי להניב כספים. אין סיבה שחברות איכותיות יהיו במצב של הפסד ולכן עשינו שינוי ואני  רוצה להודות לרונית מצליח שעושה עבודה מצוינת  וליוסי דין שיודע את העבודה.אני עובד בצורה מטורפת וכל דבר שאני צריך לעשות מחר אני מעדיף לעשות היום. אירועי פורים למרות כל הביקורת היו מצויינים , לא חיפשתי להיות בראש התהלוכה , הפעילות במדרחוב לא פתרה את המצוקה של הסוחרים אבל בהחלט נתנה אוויר וביום העצמאות ייהנו התושבים ממגוון פעילויות.

מאילו פעילויות יוכלו תושבי אשקלון להינות בפסח?

האמת שהחזרנו את  המימונה המרכזית שתהיה בהיכל התרבות במקביל יערכו מימונות גדולות אצל ניסים הג'ינג'י ופיני סבח.

 יהיה לפחות אוטובוס עם מופלטות?

לא

אתה חושב שתהיה ראש עירייה גם בקדנציה הבאה ?

בעזרת השם  כן, אין לי ספק .הציבור רואה שאני איש של מעשים, לציבור נמאב מהבטחות. גם לי היה קשה לקנות את  אמון הציבור  אבל כשהם רואים את העשייה , הציבור הבין שאני איש של מעשים ולא מעשיות

מתוך גלריית המועמדים יש היום לדעתך מועמד יותר טוב ממך?

ניתנה לי הזכות להראות ולהוכיח בזמן קצר  מה היכולות שלי. קשה לי להאמין שיש היום מועמד טוב ממני

רבים מאילו שהיו אתך מתחילים להשמיע קולות. משה אטיאס למשל שיחרר סוג של הצהרה לפיה הוא רוצה להתמודד

משה כתב פוסט ועלה למטוס, עכשיו  הוא נחת ונבין מה קרה

אתה ראש עירייה סחיט?

בכלל לא, ההפך

הרב יצחק ברדא יתמוך בך גם הפעם?

אני מאמין שכן . אין לי ספק שהרב יתמוך בי.אני מעריך ומוקיר את העשייה שלו.

תרוץ ברשימה עצמאית?

עדיין לא החלטתי  האם לרוץ עם 'כולנו' או ברשימה עצמאית. אחרי החג נשב ונקבל החלטות טובות.

למה תומר?

כי תומר הוכיח  שהוא פחות מדבר ויותר עושה, כי תומר רגיש ונגיש, כי עם תומר התושב לא יצטרך לקחת סיכון, כי תומר לא אובססיבי לכיסא אני אובססיבי לתת שירות טוב לתושבים.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות מערכת האתר

קרא גם:

בדיקת החזר מס לעובדי הייטק – חינם וללא התחייבות!

Share this on WhatsApp מנסיוננו, נמצא כי כ – 80 אחוז מעובדי ההיטק זכאים להחזר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.