הורים – המעמד השקוף

בעידן המודרני הקשר ושיתוף הפעולה בין ההורים לילדיהם מורכבים יותר מאשר בעבר. השינויים החברתייםתרבותיים המואצים של העידן המודרני והפערים ההולכים וגדלים בתחומים רבים, פוגעים לא פעם בקשר זה ומערימים קשיים בשמירה על קשר תקיןהצורך של מרבית ההורים להיעדר שעות רבות מחיי הילדים לצורכי קיום פרנסת הבית פעמים רבות מנתק את ההורים משגרת חייהם של הילדים, אשר חשופים יותר ויותר לתרבות בעייתית. רשות שלא תפנים את חשיבות שילוב והעצמת ההורים במאבק בהתמכרויות ובאלימות, תכשל. הורים ברשות עם חזון הם מכפילי כוח, רשות עם חזון חייבת להקים את המרכז להורות משמעותית.

בחברה הישראלית על מערכותיה ובכלל בערים ללא תפיסה חינוכית כפי שמתקיימת בעיר, אין להורים מעמד מוגדר ומקובל. למעשה, ההורים בעיר מבחינת ממשקי הרשות אינם נראים כלל, ואפשר להגדיר את מעמדם כ "המעמד השקוף". הורים עולים על סדר היום החברתי, הציבורי והחינוכי כמעט רק בהקשרים שליליים של התנהגויות ילדים ובני נוער, כאשר נראה שהתנהגותם ההורית אינה הולמת ואינה עומדת בציפיות החברתיות והבית ספריות.

ההורים ככלל אנונימיים לכאורה. זאת משום שאין מי שמתעניין בהם ואין מי שמבקש להכיר אותם ואת דעותיהם, רגשותיהם ומאווייהם ההוריים ,ואין להם מקום שבו הם יכולים לשתף ולהשתתף בחשיבה ובקבלת החלטות בנושאי הורות, חינוך וגידול ילדים ופתרון הבעיות של אלימות והתמכרויות. הורים בדרך כלל מגיעים לבית הספר רק כשיש בעיות, כשהכל טוב, ההורים תפאורה באירועי בית הספר.

מעטים ביותר המצבים והמקומות שבהם מוגדרת דרך לשיתופם של ההורים בקבלת החלטות הנוגעות לילדיהם ולעצמם כהורים. בדרך כלל הורים שלהם משאבים הוריים מצומצמים, לעתים משום שאינם יודעים את השפה, אינם מכירים את דרכי ההתנהלות של המוסדות החינוכיים, ולעתים משום מיעוט המשאבים העומדים לרשותם – כספיים, נפשיים, חינוכיים ותרבותיים.

למעשה, פעמים רבות מתוך כוונות טובות, אנשי מקצוע שונים תופסים את מקומם של ההורים כמגדלי הילדים ומחנכיהם ובכך יוצרים לילדים תחושה שההורים פרימיטיביים, לא שווים, מה שיוצר משבר ביחסי הכוחות בין הילדים להורים, משבר שנראה היטב בנוער אלים ובעל התמכרויות. לא פעם "מואשמים" ההורים לא פעם על ידי אנשי מקצוע ועל ידי הורים אחרים בהתנהגות הורית שאינה מספקת. הביטוי הידוע " החינוך מהבית" אמירה פטרונית שמאשימה את ההורים, גם כאשר הם נורמטיביים לחלוטין, אך אולי בעלי משאבים הוריים מצומצמים ולא רק.

החינוך בעיר מזה שנים אינו מזהיר, האלימות גואה והשימוש בסמים ואלכוהול הפך לשגרה. העירייה מעולם לא קבעה לה חזון חינוכי או טיפול באלימות וההתמכרויות בצורה משמעותית וחבל. רשות עם חזון וקצת מעוף, מבינה כי טיפול בילדינו מגיל הגן ועד היציאה לצבא, מונע השקעות מיותרות ברווחה, מונע השקעות מיותרות בביטחון פנים ועבריינות. אם הייתה הרשות משקיעה מיליונים במסגרות ותאגידים עירוניים שיטפלו לנו בילדים, אז אולי יהיה ניתן לומר דיינו, אך כאשר הרשות מסמנת וי על בעיות החינוך ותחלואי הסמים והאלימות הגואה בתקציב זיקוקי הדינור ליום העצמאות. אז אולי הגיע הזמן לחשיבה אחרת.

בערים עם חזון לשנים קדימה ולא רק לקדנציה הבאה, רואים בהורים מכפיל כוח, תחשבו, במקום להצמיד לבית ספר איש מקצוע שיטפלו בילדים ונוער בעייתי, בדמות עו"ס או מדריך מוגנות. נכשיר את ההורים שיקבלו כלים שבעזרתם יוכלו לצמצם את תחלואי מערכות החינוך והרווחה בעיר.

בערים שמבינים שחינוך הוא כמעט הכל, השקיעו גם בכדורגל, אך גם בחינוך, באשדוד לדוגמא, הקימו את המרכז להורות משמעותית, זה ששנים צועקת יו"ר פורום ההורים סופי להקים.

המרכז להורות משמעותית שהוקם באשדוד רואה את ההורים כחלק מהמערכת החינוך העירונית, זו שתסייע לו להתמודד עם תחלואי החינוך והזמן. באשדוד מבינים כי רובנו הורים ללא כלים משמעותיים בחינוך. המרכז להורות משמעותית באשדוד  מעמיד צוות של עשרות מנחי הורים מוסמכים בעלי ידע וניסיון רב בתחומים שונים ( סופר נני ), אשר דוברי שפות שונות ובהם נציגים מכל המגזרים על מנת להביא לשיתוף פעולה פורה ותקין בין ההורים לילדיהם ולצמצום פערים בתקשורת. הפעילות מתקיימת באופן סדיר ורצוף במהלך שנת הלימודים וכן בתקופת הקיץ, ההורים באשדוד החפצים לכך, זכאים לסדנאות הורים המתקיימות על פי שלבי התפתחות הילד. יתרה מזאת, הרשות המקומית נותנת להורים את האפשרות לעבור בעצמם קורסים להנחיית קבוצות ולאחר הכשרתם עובדים הם במרכז.

הנחיית הורים היא כלי ותהליך לפיתוח כשירות הורית ומודעות ותרבות הורית. העברת ידע, בתובנה הנו מפתח להעצמת ההורות ולפיתוח מנהיגות הורית. שיכולה להתפתח ולהשתנות באמצעות קניית ידע ויצירת דעת התפקוד ההורי הנו מיטבי ומשמעותית. מטרת המרכז לצייד הורים בכללי התנהגות רצויים כלפי ילדיהם. לעיתים הכוונה היא להקנות במישרין דרכי חינוך וטיפול . תוך כדי הנחלת כלי התמודדות עם מצבים נורמטיביים , תקופות מעבר ואירועים בלתי נורמטיביים המתרחשים בחייו של היחיד ובחייה של המשפחה.

בשני העשורים האחרונים ( לא באשקלון ) התגבשה עמדת התחום וסומן כלי הפעילות העיקרי. התחום פועל מתוך תפיסה שהורות היא תפקיד ומהות התפקיד ההורי היא מנהיגות. האסטרטגיה העיקרית לפיתוח הורות מנהיגה היא למידה לאורך החיים ובתוכה הכלי הספציפי הוא ההעצמת הורים.

מנהיגנו הדגולים מהקומה הרביעית, הורים הם לא רק מקור לגיוס קולות ליום הבוחר, הורים אינם רק הכתובת כאשר הנער נעצר או כאשר הנערה מוטרדת. הורים הם כוח אשר שימוש נכון ומושכל בו יכול לפתור חולאים רבים ולפטור אתכם בקומה הרביעית מהקצאת כספים לחורים שחורים.

הקמת המרכז להורות משמעותית אינה השקעה גדולה, היא פחות בהרבה מההקצאות הכספיות שהועברו לאליצור אשקלון הקורסת או לשכירות מגרש הכדורגל. הקמת המרכז היא החלטה, מקווה אני שהחלטה כזו תתקיים או שתידחה רק לאחר הקמת "היכל הקטוסה". דרי הקומה הרביעית, השעון מתקתק תבחרו נכון.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

הקבלן התרשל?

Share this on WhatsApp"בעקבות רשלנות באתר הבניה נפגעתי בידי כתוצאה מפלטת עץ שהושלכה מגובה רב".כך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.