הצוואה של הסבתא ניצחה

לאחר מאבק משפטי- רכושה של הסבתא יועבר לנכדה בהתאם לצוואה. את הנכדה ייצג עורך הדין נתנאל מויאל.

לאחר מאבק משפטי ארוך שהגיע עד לפתחו של בית המשפט המחוזי והוחזר להכרעה חוזרת בביהמ"ש לענייני משפחה, נקבע כי רכושה של האישה יועבר לנכדתה ולא לשאר יורשיה, זאת לאחר ששניים מבניה וחלק מנכדיה טענו כי הצוואה לפיה כל רכושה של הסבתא יועבר לנכדה זוייפה ו/או אינה חוקית ונחתמה תחת לחץ. לאחר מאבק משפטי שניהל עורך הדין נתנאל מויאל נקבע לאחרונה על ידי בית הדין לענייני משפחה באשדוד, כי הנכדה תקבל את כל רכושה של הסבתא- כפי שנרשם בצוואה, וכי יש לדחות את כל טענות המתנגדים.

לפני למעלה משש שנים נפטרה קשישה תושבת האזור. הקשישה חתמה בצוואתה כי כל הרכוש אשר יוותר לאחר מותה (בעיקר דירת מגורים בשווי מאות אלפי שקלים) יימסר לאחת מנכדותיה. במשך כשש שנים איש מיורשיה החוקיים לא התנגד לאותה צוואה. אלא שלפני כשנה, חלק מהיורשים טענו כי הצוואה אינה חוקית. לטענתם החתימה של אמם נעשתה מתוך לחץ, והיא לא הייתה במצב   גופני ונפשי, המאפשר   לקבל החלטה כזו בצלילות ו/או הצואה זויפה. הנכדה פנתה לעורך הדין נתנאל מויאל- מומחה לדיני משפחה מאשקלון – בכדי שייצג אותה מול דודיה   שטענו כי יש לבטל את הצוואה.

לטענה כי האם לא הייתה כשירה לחתום השיב עו"ד מויאל כי הצוואה נערכה על ידי עורך דין מוערך והגון שאף הקליט את מעמד החתימה, והוכיח כי הצוואה אף נחתמה בפני שני עדים נוספים שהעידו כי המנוחה הייתה צלולה וחתמה בלב שלם על צוואתה ללא כל לחץ. טענה נוספת שטענו עורכי דינם של ילדיה של הדודים הינה כי היות ועוה"ד הקודם, זה אשר הגיש את הבקשה לצו קיום הצוואה,   לא הודיע להם על הבקשה לקיום הצוואה ועל כך שאמם החליטה להעביר את כספה לנכדתה- הצוואה אינה חוקית ויש מקום לדון בטענותיהם אפילו בחלוף זמן רב.

עו"ד מויאל התנגד לטענה והסביר מדוע לא הייתה כל חובה על עוה"ד הקודם להודיע ליורשים ע"פ דין על הבקשה. עו"ד מויאל ציטט מתקנה בדיני הירושה ולפיה "..משלוח ההודעה בדואר רשום ליורשים על פי דין שפורטו בבקשה לצו הירושה, או לזוכים על פי הצוואה לפי העניין".   כמו כן ציטט מויאל פסקי דין ביניהם גם פס"ד של בית משפט העליון ולפיהם אין כל חובה להודיע ליורשים על פי דין כאשר ישנה צוואה בנסיבות העניין אלא ליורשים ע"פ הצוואה בלבד. "על כן מתבקש בית המשפט", כותב מויאל בבקשה שהוגשה לפני מספר חודשים, "לקבוע כי לא הייתה חובה על המבקשת בבקשה לצו לקיום צוואה למסור הודעה על קיום ההליך ליורשים על פי דין   ולהורות על דחיית הבקשה לביטול צו קיום הצוואה על הסף".

ביהמ"ש באשדוד דחה בתחילה את טענת עו"ד מויאל, אך לפני כחודש קבעה שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע גאולה לוין כי הצדק עם עו"ד מויאל והמליצה למשיבים להסכים לביטול החלטת בית המשפט, נוכח המצב המשפטי הברור שלפיו למועד   הגשת הבקשה לצו ירושה לא הייתה חובה לצרף את היורשים על פי דין, עם ביטול ההחלטה יוחזר התיק לביהמ"ש באשדוד להמשך בירור.

לאחר פסיקת בית המשפט המחוזי, חזר התיק לבית המשפט לענייני משפחה באשדוד. שם התקבלו טענות עו"ד מויאל ונקבע כי אין כל הסבר מניח את הדעת לשיהוי של כשש שנים בהגשת ההתנגדות,   אין כל הסבר מניח את הדעת לשיהוי, כי תיקון צו קיום הצוואה הוא חריג ובמקרה דנן   מדובר בעובדות שניתן היה בקלות לבררן במועד וכי המשיבים לא עשו כן ואין כל הצדקה לנהל את התיק, משכך דין הבקשה לדחיית הבקשה לביטול צו קיום הצוואה להתקבל.

בעקבות ההחלטה תישאר הצוואה המקורית על כנה והרכוש של הסבתא יעבור במלואו לנכדתה.

עו"ד מויאל מסר בתגובה: "אני שמח שהצדק יצא לאור וכי מרשתי תקבל 75% משווי דירת המגורים לרגל 70 שנות עצמאות למדינת ישראל"

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

זה האיש

Share this on WhatsAppאלי יפרח יו"ר חברא קדישא באשקלון , האיש שהצליח בעבודה סזיפית להפריח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.