התקפת רעב….

אוכלים גם כשאתם לא באמת רעבים?זה קורה  כשאתם מרגישים בודדים, עצבניים, עייפים, כועסים?האם אחרי אכילה מופרזת  חווית רגשות אשמה, חרטה, בושה והחלטה נחושה שממחר מתחילים דיאטה? אם כן, כדאי שתקראו את הכתבה הבאה.בתיאבון/ אשקלון פוסט

אוכלים גם כשאתם לא ממש רעבים? עברתם דרך הקונדיטוריה ושמעתם את קרואסון החמאה  קורא לכם? יש לזה שם:'אכלנים כפייתים'.קבוצת OA

– "אכלני יתר אנונימיים" היא חברותא של גברים ונשים מכל שכבות הציבור שנפגשים כדי לעזור זה לזה לפתור בעיה משותפת – אכילת יתר כפייתית.

מה יש ב'או איי' שאין בדיאטות אחרות להציע?

צריך להבין קודם שהמושג  "הימנעות" הוא היסוד של תוכנית ההחלמה של "או.איי". כשמודים באי היכולת לשלוט באכילת היתר הכפייתית , ונוטשים את הרעיון שכל מה שאדם צריך כדי לאכול אכילה רגילה הוא "מעט כוח-רצון". אפשר להימנע מאכילת יתר – ליום אחד בכל פעם. או.איי. מציעה לחבר החדש תמיכה בהתמודדותו עם תופעות גופניות ונפשיות של אכילת יתר כפייתית..

אכילה כפייתית, מהי בעצם?

שאוכלים גם כשלא רעבים, כשבודדים, כשעצבניים. המנגנון שהיה לנו כילדים, שאכלנו רק כשהיינו רעבים התקלקל לנו. אדם רגיל יודע לעצור אדם 'חולה' אין לו את הגבול להפסיק לאכול

?מדוע צריך להיות אנונימיים

האנונימיות היא כלי משמעותי וחשוב בחברותא של אכלני היתר הכפייתיים והיא מאפשרת לכל חבר לבוא ולדבר על רגשותיו והתמודדויותיו עם האוכל, ממקום של ענוה והזדהות, ללא שפיטה וללא ביקורת

OA – אכלני יתר אנונימיים  מתייחסים לבעיית האכילה כאל סימפטום שבבסיסו הדחף לברוח לאוכל כפתרון לבעיות החיים.

OA   – אכלני יתר אנונימיים  היא למעשה חברותא של גברים ונשים מכל שכבות הציבור לעזרה הדדית הנפגשות מדי שבוע כדי לעזור זה לזה לפתור בעיה משותפת.

OA – אכלני יתר אנונימיים  היא עמותה ללא כוונות רווח, אין אנשי מקצוע המכתיבים דיאטות, אין מכירת מוצרים לשם רווח, אין התחייבות כספית ואנו לא מקבלים תרומות מגורמים מסחריים חיצוניים.

כל קבוצה מממנת את עצמה רק באמצעות תרומות חבריה (כתרומה מומלצת – 20 שח לפגישה).

אנשי מקצוע רבים המטפלים באנשים עם בעיות אכילה שולחים לאו אי כמסגרת תומכת המשלימה את הטיפול המקצועי.

                                                                        עדויות מחברות התוכנית: 

איילה, (שם בדוי) תושבת אשקלון, חברה בקבוצה כבר 9 שנים, השילה עשרות קילוגרמים ומציינת כי התוכנית עזרה לה ברבדים שונים בחייה. בתכנית מוצעת החלמה פיזית, נפשית ורוחנית מאכילת יתר כפייתית (תכנית 12 הצעדים) בתכנית מוצעים כלים שונים שעוזרים לחברי התכנית ליישם את התוכנית, לרדת במשקל ולשמור על הירידה לאורך זמן.
במשפחה אני אכלנית כפייתית יחידה. אם אני מביטה לעבר ההיסטוריה מאז ומתמיד הייתי 'אכלנית כפייתית'.  אולי כילדה  הייתי יותר פעילה ולא השמנתי כל כך. שמעתי על 'או איי'  מקרובת משפחה וגם , הייתי בשלב שנמאס לי מכל הדיאטות . יום אחד מישהי בבריכה נתנה לי ברושור, לא התייחסתי. ואחרי חצי שנה זה שוב עלה ומאז אני שם. 9 שנים, עם עשרות ק"ג פחות ועם הרבה תובנות.
רעות, (שם בדוי) חברה נוספת בקבוצה מספרת: "לפני 16 שנים הגעתי לפגישה הראשונה שלי. אני זוכרת שזה היה בערך כחודש לאחר בולמוס נוראי, ותחושה שאני לא יכולה להמשיך יותר כך. המשקל היה מעל 100 קילוגרם, התסכול וחוסר האונים מול עוגה או שוקולד, הכבדות בגוף ובנפש, היו מנת חלקי. לא הבנתי איך בתחומי חיים כה רבים אני "מצליחנית" וכוח הרצון שלי עובד בצורה נפלאה ומול מאכל אני פשוט חלשה וקטנה. לא משנה עד כמה חשתי תסכול מהמראה שלי, לא הצלחתי להתגבר על הרצון לאכול.
בפגישה הראשונה חשתי הזדהות מאד גדולה. היו בחדר נשים וגברים בכל מיני גילאים, חלקם היו רזים, חלקם שמנים וחלקם בעלי מימדי גוף נורמאליים. את הפגישה הנחתה אישה יפהפיה ובעלת גוף מושלם ולא הבנתי בהתחלה מה בדיוק היא עושה בקבוצה שכזו. אבל כשהיא סיפרה שהיא חברה בתכנית כבר מספר שנים ושומרת על ירידה של עשרות קילוגרמים (מינוס 35 ק"ג) כשהיא תארה את הדרך שעשתה בתכנית ובעיקר כשתיארה את דפוסי האכילה שהיו מנת חלקה רוב שנות חייה, ידעתי "שהגעתי הביתה".
מאז אני הולכת לפגישה מדי שבוע ואימצתי את תכנית ההחלמה כדרך חיים. התכנית למדה אותי קבלה של עצמי – כפי שאני  עכשיו, כפי שהייתי, כפי שאהיה.
הבנתי שההתמודדות עם בעיית האכילה הכפייתית משותפת לי ולחברים בקבוצה ולמדתי לבקש עזרה וברבות השנים להושיט יד למתן עזרה.  לאחר שהזדהיתי עם חברי הקבוצה, התקשורת עם חברים אחרים הפכה לתוצאה הטבעית של קבלה והבנה הדדית .
בביצוע תוכנית ההחלמה של  שנים-עשר הצעדים, בקבלת עצמי והבנה עצמית , באמצעות התמיכה  ובחברות של הקבוצה נפתחה לי דלת לאורח חיים חדש.
בזכות תכנית "OA" השלתי כ- 35 קילוגרם ואני שומרת על משקל יציב מספר שנים. עבורי תכנית או איי היא תכנית לחיים. באתי בשביל  לרדת במשקל  והיום אני חלק מהחברותא כדי להעביר את המסר. בקבוצה אנו מדברים על כך שאנו חיים "רק להיום". אם מישהו היה אומר לי לפני 16 שנים שאוכל לחיות ללא אכילת יתר כפייתית הייתי מתקשה להאמין, אבל חיים רק ליום אחד בחיבור רוחני לתכנית ולדרך מאפשרים לי להיות משוחררת מכבלי אכילת היתר הכפייתית."

היכן יש קבוצות של או איי?

בכל הארץ ובאשקלון בימי שלישי. מומלץ להגיע לפגישה ראשונה שבה מציעים לבוא לפחות ל-6 פגישות, על מנת להבין את רוח התוכנית. עושים צעדים עם מאמנת שמלווה. מקבלים כלים ולומדים להתמודד עם כל קושי  ועם אתגרי החיים.

כיצד מתנהלת הקבוצה?

הקבוצות מתנהלות בפורמט קבוע, שעה וחצי בדיוק. בקבוצות יכולים החברים להזדהות עם דפוסי האכילה וההתנהגות של החברים ולתמוך אלה באלה בניסיון בכוח ובתקווה שקבלו  בתכנית".

שאלות למחשבה, אם ענית על מספר שאלות ב"כן" אנו מציעים לך לבוא לפחות לפגישת התרשמות.

האם אתם אוכלים גם כשאינכם רעבים?
האם אני מרגיש אשמה, בושה או מבוכה ממשקלי, או מהאופן בו אני אוכל או מאיך שאני נראה?
האם אני אוכל בתבונה בנוכחות אחרים ומפצה על כך שאני לבד?
האם אכילתי משפיעה על בריאותי או על האופן בו אני חי את חיי?
כאשר רגשותיי עוצמתיים, חיוביים או שליליים, האם אני פונה לאוכל?
האם התנהגויות האכיליה שלי גורמות לי או לאחרים להיות לא מאושרים?
האם השתמשתי במשלשלים או בהקאות, חומרים משתנים, אימון כושר מופרז, כדורי הרזיה, זריקות או התערבות רפואית אחרת כולל ניתוחים, כדי לנסות לשלוט במשקלי?
האם אני צם או מגביל בצורה קיצונית את הכמויות שאני אוכל, כדי לנסות לשלוט במשקלי?
האם אני מפנטז שכל חיי יהיו טובים והכל יסתדר רק  אם אהיה במידה או במשקל שונה?
האם אני צריך ללעוס או להחזיק כל הזמן משהו בפה. סוכריה? מסטיק?
האם יש מאכלים מסוימים שאינני יכול להפסיק לאכול אחרי הביס הראשון?
האם ירדתי במשקל עם דיאטה ואחר כך היו לי התקפות אכילה לא מבוקרות?
האם אני מבזבז זמן רב מדי בחשיבה על אוכל, בוויכוחים עם עצמי אם ומה לאכול, תכנון הדיאטה הבאה, אימון גופני, ספירת קלוריות?
האם או.איי נועד לך? גם אם  ענית בחיוב על שלוש או יותר מן השאלות האלה,רק את\ה יכול\ה לענות על השאלה הזאת

בתאריך 26.02.19 ביום ג' תתקיים פגישה פתוחה לקהל הרחב

 כמו כן אנחנו ניפגשים בכל ימי שלישי בשעה 19:30

במרכז לקשיש ברחוב שד' עופר 7 אשקלון

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

רב יאשיהו פינטו מונה לרב הראשי של הקהילה היהודית במרוקו

Share this on WhatsAppמדובר במעמד של שופט בית המשפט העליון ובמעמד דיפלומטי.הרב קיבל את ברכתו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.