ובמקום הראשון למיזם בניתוחי פה ולסת – כף מרק

בתחרות בינלאומית לכירורגיית פה ולסת זכה בית החולים ברזילי מבין 300 הצעות, במכשיר המקורי והטוב ביותר לשימוש הכירורג בחדר הניתוח. פרופ’ עודד נחליאלי, מנהל מחלקת הפה ולהסתות: “לעיתים ה’טריק’ הגדול נמצא בפרטים הקטנים והחשיבה מחוץ לקופסא היא דווקא בתוך הקופסא עצמה”מהמטבח לחדר הניתוח: שיטה מקורית להפיכת כף מרק למכשיר כירורגי המסייע בניתוחי הפה והפנים, זיכתה את המחלקה לכירורגיית הפה והלסתות של בית החולים ברזילי באשקלון בפרס הראשון בתחרות בינלאומית שהתקיימה בהונג-קונג.

 

במסגרת הכנס הבינלאומי לכירורגיית הפה והלסתות הנערכת אחת לשנתיים בהונג-קונג, התקיימה תחרות בנושא שיטות ומכשור מקורי המקלים על הכירורג בעת ניתוחים מורכבים. לתחרות הוגשו מעל 300 הצעות מכל המחלקות הכירורגיות לפה ולפנים ברחבי העולם, ולגמר שהתקיים במהלך הכנס נבחרו ארבעת המכשירים המקוריים ו??שימושיים ביותר לכירורגים, שהתחרו על המקום הראשון.

בין הארצות שעלו לשלב הסופי היו ספרד, הולנד, הודו ומחלקת כירורגיית הפה והלסתות מהמרכז הרפואי ברזילי באשקלון. עם תום הצגת הפיתוחים הנבחרים, בחר צוות השופטים בתחום הפה והפנים, בישראל כזוכה הגדולה. השיטה שהפתיעה גם אותם בפשטותה הייתה בסך-הכל – כף מרק.

לדברי פרופ’ עודד נחליאלי, מנהל מחלקת הפה והלסתות בברזילי, צורתה הקעורה של פנים הכף עוזרת לשמור על הלשון במקומה במהלך ניתוח המתבצע בחלל הפה בהרדמה מלאה, “בזמן ההרדמה הכללית הטונוס (השריר) של הלשון רדום ובעצם אין דבר שיחזיק אותה וישאיר אותה במקומה”, מסביר פרופ’ נחליאלי. “כך יוצא שהיא ‘מטיילת’ בחלל הפה ומפריעה למנתח ולמהלך הניתוח. עד עתה השתמשו במכשירים שונים, כגון נושכי לשון למיניהם שניסו למנוע תזוזה, אבל הפתרון שלנו הייתה כף שבעצם דוחפת את הלשון מטה ומשאירה אותה במצב סטטי, בזמן שאחד מהצוות הרפואי אוחז בידית ומותיר את המנתח להתעמק בניתוח. צורתה של הכף מתאימה באופן זהה לצורתה של הלשון אצל אדם מבוגר, ואילו אצל ילדים אנחנו משתמשים בכפית. עם הזמן צרפנו גם ידית גמישה שמקלה על האחיזה והופכת אותה לפרקטית עוד יותר”.

לקראת הצגת המיזם עלה לבמה ד”ר מיכאל אבא, ממחלקת הפה והלסתות בברזילי, ואמר לקהל כי ישראל ידועה כמעצמת היי-טק המטפחת אלפי יזמים ועומדת מאחורי עשרות סטארט-אפים ששינו את פני הטכנולוגיה, אולם הדבר שהוא עומד להציג בפניהם הוא ‘טריק’ שאותו כל אחד יכול ליישם – כף שנמצאת בכל מטבח בעולם, “כל-כך פשוט, כל-כך קל”, מסכם פרופ’ נחליאלי. “מדובר בפתרון קטן שעושה הבדל עצום וניתן לביצוע בכל בית חולים ברחבי העולם, כולל אלה הדלים באמצעים ובמכשירים טכנולוגיים. מדובר בפריט שיש אותו לכולם, אבל אף אחד לא חשב על זה קודם. לפעמים, מתברר, ה’טריק’ הגדול נמצא בפרטים הקטנים והחשיבה מחוץ לקופסא היא דווקא בתוך הקופסא עצמה”.

צוות בית החולים ברזילי, שזכה בפרס בשווי 1,000 דולר, תרם מחצית מהסכום לקרן המסייעת למדינות עולם שלישי מטעם איגוד הכירורגיים של פה ולסת העולמי.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות מערכת האתר

קרא גם:

מאושרים:יש תקציב

Share this on WhatsApp אושר תקציב העירייה לשנת 2021; ראש העיר, תומר גלאם: “ממשיכים להצעיד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.