לא עוצר באדום

מאז כניסתו לתפקיד, ראש העיר בפועל תומר גלאם, שם לעצמו למטרה לחלץ את אשקלון מהפקקים. בזכות דלת פתוחה למשרדי הממשלה והרבה נחישות, הוא הצליח בזמן קצר להוביל מהפיכה בתחום התחבורה בעיר, הביא לתחילת העבודות על המחלף הצפוני וגרם לאשקלונים להתרגל לנסיעה בכיכר עם שני נתיבים. גלאם לא מתכוון להסתפק בזה ומבטיח: "לא אשקוט עד אשר תושבי אשקלון יחולצו מהפקקים בתוך העיר ומחוצה לה" /מערכת אשקלון פוסט

 

ראש עיריית אשקלון בפועל, תומר גלאם אוחז את ההגה בשתי ידיים. נושא התשתיות בעיר מעסיק אותו מאוד והוא לא מוריד את הרגל מהגז.

בכל מקום שתגיעו אליו באשקלון תמצאו עבודה על התשתיות והכבישים. מה שעומד מאחורי העבודות הוא החזון של ראש העיר בפועל, תומר גלאם, להאיץ את הפיתוח ועבודות התשתיות על מנת להעניק פתרונות לבעיות התחבורה בעיר. מאז שנכנס לתפקיד לפני כשנה, נראה כי אין מקום בעיר בו לא מבוצעות עבודות. הבשורה הדרמטית ביותר הגיעה בשבוע שעבר, כאשר הכריז גלאם כי דרישתו להתחיל את העבודות לבניית המחלף החדש ביציאה הצפונית מהעיר, התקבלה ומתחילה כבר השבוע. בפרויקט תחבורה מיוחד, בדקנו מה השינויים שנעשים בעיר ומה יש לגלאם להגיד על החשיבה שעמדה מאחורי כל מהלך.

בתקופה הקצרה בה נמצא גלאם בתפקיד אחד הדברים המשמעותיים שקרו בתחום התחבורה הוא הרחבת הנתיבים והרחבת מעגלי תנועה לשני נתיבים בצירים מרכזיים: בשדרות 'בן גוריון' ובשדרות 'עופר', הפיכת כיכר 'רוטרי' ברחוב קדש לדו נתיבית, השלמת העבודות להוספת נתיב תנועה בכיכר רבין-שאר ישוב, הפיכת מעגל התנועה בצומת קדש-הציונות לדו נתיבי, כיכר היונים בשדרות ירושלים הפכה לדו נתיבית, הפיכת הכיכר בצומת הרחובות שדרות ירושלים-מונטיפיורי לדו נתיבית, הקמת מעגל תנועה בצומת הרחובות 'מונטיפיורי' ו'כ"ט בנובמבר', כולל עבודות פיתוח, במטרה להסדיר את התנועה במקום ועוד.

מעגלי תנועה דו-נתיביים הפכו להיות חלק מהנוף העירוני. היה לך חשש שהתושבים יתקשו להתרגל למצב החדש?
"את האמת שלא. תושבי אשקלון לא שונים מתושבים בערים אחרות בהן התחבורה מתקדמת מאוד ונוסעים בכיכרות עם שני נתיבים ללא בעיה. היה לי ברור שזה פתרון שיחסית ניתן לבצע בזמן קצר, אך התוצאה שלו מדהימה. שחררנו עומסים בצירים כל כך מרכזיים בהם יכלו התושבים לעמוד דקות ארוכות ומתסכלות בשעות העומס. היום רואים את התנועה זורמת ואני מקבל תגובות מאוד חיוביות מהתושבים".
בשבוע שעבר בישרת על הקמת המחלף הצפוני, יוזמה שרבים ניסו לקדם לפניך ולא הצליחו. למה דווקא אתה הצלחת?
"אני נחוש לפתור את בעיות התחבורה ולחלץ את אשקלון מהפקקים. לשמחתי הרבה יש לי דלת פתוחה במשרדי הממשלה ושר האוצר, משה כחלון, פועל רבות להענקת תקציבים לעיר אשקלון ואני מוקיר לו תודה על כך. צריך לדעת לדרוש ולא להרפות עד אשר מצליחים לקדם את הנושא. הקמת המחלף הצפוני זה רגע היסטורי בו אנו מקימים כניסה רביעית שתשחרר את אשקלון מהפקקים ותהווה טיפול שורש בבעיית התחבורה בעיר. אני התחייבתי בפני התושבים שהעבודות יחלו ואכן כך קורה. אני שמח שעלה בידי להוביל את הרגע ההיסטורי הזה ומתחייב כי אמשיך לקדם את העיר ולפעול בכל המשאבים שלרשותי לטובת שיפור איכות חייהם של התושבים".

השינוי בתחבורה לא חל רק בכיכרות והאצת קידום המחלף החדש. בחודשים האחרונים נפתח רחוב העבודה בשכונת 'מגדל' לתנועה דו- סטרית על מנת להקל על עומסי התנועה במקום בקרב הנהגים ובעלי העסקים. בנוסף, הצבת 100 תחנות אוטובוס חדשות ומקורות ברחבי העיר, הוכשרו מאות מקומות חנייה נוספים במתחם הרכבת, הושק קו אוטובוס ישיר מהשכונות בעיר לחוף הים, הוקם מעגל תנועה בצומת אלי כהן-קיבוץ גלויות המאפשר לנהגים לפנות שמאלה ולתנועה לזרום באופן חלק וקל יותר. התקנת מערכת בקרת רמזורים חכמה, כפיילוט, המתעדת בזמן אמת את מצב התנועה בצמתים. המערכת מאפשרת לווסת את התנועה בהתאם לצורך ומתריעה על תקלות ועומסים. עבודות תשתית של חברת 'מקורות' בשטח שממערב לכביש 4, הקמת צומת מרומזר חדש על כביש בן 'גוריון', בסמוך ליציאה מהעיר, במטרה לתת מענה לצומת המסוכן שידע מספר תאונות דרכים ועוד.

בתוך כך, הוקצו 50 מיליון שקלים ממשרד האוצר לפרויקט הפרדה מפלסית בצומת בגין-רבין, ובכך למעשה ניתן יהיה לבטל את הצומת המרומזר שם ולהקל על עומסי התנועה באחד הצירים העמוסים בעיר.
אילו שינויים נוספים צפויים לנו בתחום התחבורה?
"
יש המון תכניות להמשך הדרך. בין התכניות אני יכול לרמוז שיהיו לי גם בשורות מדהימות לגבי היציאה מהעיר, אבל זה משהו שעדיין לא ניתן לפרסם כעת. כל נושא התחבורה והיעדר הטיפול בתשתיות, זה דבר שפגע מאוד באיכות חייהם של תושבי העיר ובעיניי איכות החיים היא הדבר החשוב ביותר. אני נחוש להמשיך את המהפכה בכל התחומים שישפרו את חיי התושבים ולא רק בתחבורה. יש לנו תכניות מרחיקות לכת גם בתחום החינוך, התעסוקה, פיתוח רצועת החוף ומוקדי הבילוי.  הוכחתי בתקופה קצרה שעם נחישות ויכולת ניתן לבצע שינויים מרחיקי לכת. היריעה באמת קצרה מלהכיל את התכניות לעתיד ובבוא העת אחשוף את החזון שלי להמשך הדרך. אני מקבל תגובות מדהימות מהתושבים שלא מפסיקים לפרגן על העשייה בכל התחומים. זה מה שנותן לי את הדרייב להמשיך ולעשות למען העיר אשקלון".

 

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

מפסק לקוי

Share this on WhatsAppנורה במכונה להלחמת מתכות סימנה כי המכונה מושבתת, אלא שלרוע מזלו של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.