לזכרו של הרב ברזני

נערך טקס קריאת רחוב ע"ש הרב יצחק ברזאני ז"ל

היה הרב הראשי של הקהילה היהודית בכורדיסטן ומאז עלייתו לישראל בשנת 1951 הוא ובני משפחתו הקדישו עצמם למען המדינה; ראש העיר, תומר גלאם: "קריאת הרחוב על שמו של הרב מבטאת את ההערכה הרבה שלנו, כעיר וכחברה, לתרומתו"

ביום רביעי (04.03) התקבצו בפינת הרחובות שדרות ירושלים-רחבעם זאבי בשכונת 'ברנע', עשרות אנשים כדי להשתתף בטקס קריאת הרחוב על שמו של הרב יצחק ברזאני ז"ל.

בין המשתתפים היו ראש העיר, תומר גלאם, סגן ראש העיר, הרב יעקב אביטן, חבר המועצה, הרב אברהם עשור, בני משפחתו של ברזאני, נציגי יהדות בבל ועוד.

הרב ברזאני (1892-1980), היה הרב הראשי ואב בית הדין של הקהילה היהדות ארביל בכורדיסטן, ורב המושב עין העמק. ברזאני נולד בכפר צפייה שבכורדיסטן לאביו חכם יעקב ולאמו הרבנית אוסנת, והיה נצר למשפחת ברזאני שהעמידה רבנים ושוחטים ידועים בקרב יהודי כורדיסטן במשך כארבע מאות שנים.

הוא נודע כתומך נלהב של התנועה הציונית ובשנת 1935 הגיע לישראל אורח הקונגרס הציוני. את העלייה לארץ עשה בשנת 1951 והתגורר במושב עין עמק עם משפחתו, כיהן כשוחט ומוהל, כתב ספרים והיה מורה רוחני לכל קהילת יוצאי כורדיסטן שרבים מהם מתגוררים באשקלון. בן אחיו הוא עולה הגרדום משה בראזני, שהיה לוחם במחתרת הלח"י, נתפס על ידי הבריטים והתאבד בגיל 20 בצינוק בטרם הועלה לגרדום.

לרב ברזאני היו שלושה ילדים, שניהם מהם נפטרו והבן עשאל (יואל) –איש מוסד בכיר חי בנהריה והוא בן 94 ,יש לו 16 נכדים ועשרות נינים.

נכדו של ברזאני, אל"מ במיל', שלמה ארבלי, תושב העיר אשקלון, פנה בבקשה להנציח את סבו על ידי קריאת רחוב על שמו ולאחרונה ועדת השמות אישרה את בקשתו. כאמור, בשבוע שעבר נערך הטקס והוסר הלוט מהשלט.

ראש העיר, תומר גלאם: "הטקס שאנו מקיימים היום מבטא את ההערכה הרבה שלנו כעיר וכחברה לעשייה ולתרומה הרבה של הרב ברזאני ז"ל, שלא הסתפק בלימוד תורה, הוא היה חלק מהקמתה של מדינת ישראל וראה בה את מדינת היהודים שקלטה מאות אלפי יהודים מכל רחבי העולם. אני גאה שבאשקלון קיים רחוב על שמו של איש שנתן את כל כולו למען המדינה ללא שום תמורה וענווה ובצנעה רבה. היום, בניו ונכדיו הם נצר למורשת הענפה שלו, לתרבות הרוחנית שהשריש. מכאן אני רוצה לאחל לבני משפחתו של הרב ברזאני ז"ל, המשך חיים טובים וארוכים".

סגן ראש העיר, הרב יעקב אביטן: "מעבר להיותו רב מקובל ורב מעלות, אנו מגלים את האדם שבא מתוך אהבת העם, הארץ והמולדת והנחיל את זה לדורות הבאים, אדם שהציונות ומדינת ישראל כל כך היו חשובים לו עד כדי חירוף נפשו".

חבר המועצה, הרב אברהם עשור: "לאחר שעיינתי בספר על חייו של הרב ברזאני ז"ל שהקדיש את חייו למען מדינת ישראל, הבנתי שלאשקלון יש זכות גדולה ששמו של הרב יתנוסס על אחד מרחובותיה של העיר".

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות מערכת האתר

קרא גם:

הגיע הזמן. החל ממחר שוטרים באשקלון

Share this on WhatsApp הגיע הזמן*החל ממחר: עשרות שוטרים ופקחים יגיעו לאשקלון להגברת האכיפה*ראש העיר, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.