מהם סוגי ההשתלות הנפוצים בארץ?

השתלות כליה, כבד ולב הן הנפוצות ביותר בישראל אך הפער בין מספר הממתינים להשתלה לבין מספר ההשתלות בפועל עדיין גדול. במאמר הבא נרחיב על כך ונסביר מה אפשר לעשות כדי להגדיל את מספר האיברים שמגיעים מתרומה

ישראל ומדינות מערביות אחרות ברחבי העולם מתמודדות נכון להיום עם סיטואציה שבה הטכנולוגיה המודרנית מקדימה את המצב בשטח. זה בא לידי ביטוי בתחומים שונים אך בעיקר בכל הנוגע להשתלת איברים, שבו יש מחסור משמעותי באיברים להשתלה. למעשה, המחסור באיברים הוא זה שמעכב את התפתחות התחום ולא היעדר ניסיון, כלים או מיומנות של אנשי הרפואה.

מספר השתלות האיברים לעומת מספר הממתינים להשתלה בישראל מעיד טוב יותר מכל דבר אחר על האמור לעיל. למרות התפתחויות מרחיקות לכת שחלו בשנים האחרונות בענף הרפואה בכלל ובתחום השתלת האיברים בפרט, שיעור הזוכים להשתלה מכלל הזקוקים לה עדיין נמוך. הסיבה לכך היא כאמור מחסור משמעותי בתרומת איברים להשתלה והמדינה מנסה לעודד תרומות כאלה בדרכים שונות.

כמה איברים מושתלים מדי שנה?

לפי דוח מחקר של הכנסת משנת 2005, כליה היא האיבר המושתל ביותר בארץ והוא נמצא במקום הראשון ברשימה מאז 1998. באותה שנה בוצעו 142 השתלות כליה, ב-1999 המספר צנח ל-84 ובשנת 2000 הוא עלה שוב ל-110. בשנת 2003 נרשם רף תחתון של 51 השתלות כליה ובשנת 2004 הוא התייצב על 70.

ההשתלה השנייה הנפוצה ביותר בארץ היא של כבד. בשנת 1998 בוצעו 51 השתלות כאלה ובשנת 2004 בוצעו 43, כאשר לשם השוואה השתלת לב נמצאת במקום השלישי עם 27 ו-17 השתלות בהתאמה. לאחר מכן נפוצות השתלות של כליה ולבלב יחד, ריאה, כבד וכליה יחד ולבסוף לב וריאות יחד.

לא רבים יודעים זאת, אך יש בישראל אפשרות של תרומת איברים מן החי, כמו למשל במקרה שבו אדם חי תורם לאדם אחר את אחד מאיבריו. גם בקטגוריה הספציפית הזו ההשתלה הנפוצה ביותר היא של כליה ולאחר מכן כבד. סך הכל, בשנת 1998 הושתלו בישראל 335 איברים ובשנת 2004 עוד 244.

כמה אנשים ממתינים להשתלה?

הפער בין מספר הממתינים להשתלה ובין מספר ההשתלות בפועל מדי שנה מוכיח גם כן את המחסור באיברים להשתלה בישראל. בשנת 1998 המתינו 864 אנשים להשתלת כליה ובשנת 2005 המתינו עוד 487 אנשים. כלל הממתינים לכל סוגי ההשתלות בשנת 1998 היה 1,053 אנשים, וכלל הממתינים ב-2005 עמד על 792 גברים ונשים בגילאים שונים.

לסיכום, מספר ההשתלות בישראל לא עולה בקנה אחד עם מספר האנשים שממתינים לאיברים להשתלה, אך זו תופעה מוכרת בעולם המערבי. המדינה מנסה לעודד אנשים בדרכים שונות להצטרף לרשימת התורמים וסביר להניח שהמגמה הזו תתחזק על רקע עלייה במודעות, חקיקה ומתן תמריצים.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות מערכת האתר

קרא גם:

בהצלחה דפנה

Share this on WhatsAppמנהלת אגף תרבות, נוער וספורט החדשה: דפנה עמירה ביטון תהיה אחראית על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.