מלכת הסלטים

ורד גבאי , היא הנכדה של יצחק ז"ל(פלאפל בוארון) , והבת של אבנר(שניצל בוארון) והאחיינית של נורית (בוטיק בלי שם), עם שם מחייב כזה בעולם הביזנס, היא בעיקר ורד, ורד שחלמה להיות אשת עסקים  שצלחה בדרך משברים לא קלים והקימה בעשר אצבעות את 'סלטי הורד'(רציתי משהו שלי), היום היא אימפריה בזכות עצמה בלבד. אז איך אתם אוהבים את המטבוחה חריפה אש או פיקנטית? / אילת טפירו

אם תתארחו לארוחת ערב שבת בבית של ורד גבאי,  סביר להניח שעל השולחן לא תמצאו סלט חצילים וגם לא סלט מטבוחה. ככה זה שהלקוחות שלך מחסלים את המלאי.

ביום חמישי שעבר  הגעתי למפעל של ורד גבאי –בוארון, בשכונת גבעת ציון. על  הגז עמד סיר גדול ורחב שוליים, בתוכו רתחו  עגבניות עסיסיות.ורד הוסיפה להם פלפלים חריפים, ועם כף עץ גדולה היא בחשה את התערובת שוב  ושוב .לרגע היא לא הסירה מבט, היא כל הזמן שמרה על קשר עין עם העגבניות ..                       ומידי פעם גם שלחה חיוך."אני עושה את מה שאני עושה עם המון אהבה.פעם גם שילמתי 12 ₪ לקילו עגבניות, אני לא מתפשרת על פחות מטרי" היא אומרת. ובוזקת לצלחת מטבוחה חמה.בשלב הזה מיצי הקיבה לא מתחשבים בכלום. 'קחי לחם ותעשי סיבוב' היא מדגימה לי איך לאכול את המטבוחה בטעם האלוהי.

קל להתאהב בורד.ורד גבאי ( בוארון ) , היא מלאת אנרגיה.מי שלא מכיר את סיפור חייה יכול לחשוב שהכל הגיע אליה בקלות . הנכדה של..הבת של..האחיינית של.. כולם היו לה מודל חיקוי והערצה. אבל האמת לא הייתה פשוטה כלל וכלל. "רק בשנה החולפת סיימת לשלם חובות של עסק כושל שפתחתי באשדוד. אני לא יודעת על  מה להצביע  שהיה לא בסדר.המיקום היה מול ה'נאפיס', אני לא אשכח שיומיים אחרי הברית של הבן שלי נאלצתי לחזור לעבודה כי לא היה לי כסף לעובד.לפעמים גם לא היה לי כסף לסחורה והייתי מוצאת את עצמי נעזרת ביוגב משניצל בוארון. אבל לא יכולתי למתוח את הגבול יותר מידיי.הילדים שלי היו אמנם קטנים אבל הם לא ידעו מה זה קניון, מה זה לקנות להם בגדים חדשים.התקופה הייתה קשה ולא ניתנת לתיאור.הייתי שולחת את בעלי מחוץ לעיר כדי שיביא בגדים מחברה לילד הקטן"

המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעה ורד היה לא פשוט.אבל הוא קשה יותר כאשר אתה    נושא על כתפייך את מוניטין המשפחה המוכרת.אבל ורד כמו ורד הייתה נחושה להצליח.והיום כאשר היא מעצמת סלטים היא מצהירה  כי המלחמה העיקרית הייתה לקבל את ההכרה "בסלטי הורד" בזכות עצמה ולא בזכות שם המשפחה

ורד נשואה לאלי ואם לשני ילדים, לישי ואליה . "גדלתי באזור ברנע הישנה, הורי התגרשו עת הייתי ילדה קטנה. אבנר אבי היה בעבר  הבעלים של קפה "בום" במרכז אפרידר. ימי ילדותי היו שהייה עם סבי בפלאפל המיתולוגי 'פלאפל בוארון'  ובבית הקפה עם אבי.

אם עסקי המזון היו חלק מהחלומות שלי?

'לא חלמתי להיות בעלת עסק בתחום המזון, אבל תמיד חלמתי להיות עצמאית.דודה שלי נורית מבוטיק 'בלי שם' הייתה כל הזמן מושא הערצה שלי. בגיל 20 התחלתי לנהל לאבי את עסקיו בעיר.חייתי ונשמתי את 'שניצל בוארון' הייתי אחראית לכל.

לאחר נישואי, החלטתי לצאת לדרכי העצמאית ופתחתי סניף שניצל בוארון באשדוד. במשך 3 שנים ניהלתי את עסק עצמאי שכאמור  לא צלח. באמת שאני לא  יודעת להניח את האצבע על הסיבה, אך את ההרפתקה הזו סיימתי עם חובות גדולים.הייתי פותחת את החנות ומפסידה כסף.

יום אחד, אחרי כשנתיים החלטתי לשים סוף לכל העסק הכושל באשדוד. אמרתי לבעלי שים שלט ותמכור כמו שזה.רק לצאת משם. וכך היה.

הדלקתי נרות לרבי נחמן ובכיתי.מה זה בכיתי , קרעתי את שערי שמיים.אמרתי הקב"ה  יותר נמוך מזה אני לא ארד . התפללתי לרבי נחמן שיסייע לנו למכור את העסק וברוך השם כל תפילותיי נענו.

היה לך קשה עם זה? 

בוודאי, אישה נשואה וצעירה, 2 ילדים קטנים וחובות גדולים הם לא נקודת פתיחה טובה להמשך החיים, אך מי שמכיר אותי יודע שאני לעולם לא מרימה ידיים, אני ובעלי התחלנו בעבודות שונות גם זמניות בכדי להתקיים ולהחזיר חובות.

החזר החובות ומכירת העסק באשדוד ארך זמן, בכל הזמן הזה אני צריכה להיות אם לילדים קטינים שצריכים אותי, למצוא את הזמן לעבוד ולהביא יחד עם בעלי פרנסה ולהחזיר לספקים ונושים שונים את החובות. את העזרה של בני משפחה לא בקשתי

 איך מרימים את הראש ויוצאים מזה? 

זה התחיל כאשר באחד החגים ביקשו ממני להכין סלטים. קרובת משפחה נתנה לי מתכונים והכנתי. כולם החמיאו למארחת שהיא נחשבת לבשלנית מצויינת.נהניתי מהמחמאות. בהמשך  בת משפחה הציעה לי לבצע במקומה הזמנת סלטים לאירוע. כמי  ששנים עשתה סלטים בעסק שלי ושל אבי ידעתי כי יש בי את היכולת. אבל ידעתי גם שאבא שלי,  אלוף סלטים, כזה שבשישי מכין 20 סוגי סלטים ומחלק לחברים יכול להיות לי לעזר.

את הזמנה ביצעתי לשביעות המזמינה, וכך, מפה לאוזן ומריח ההכנות החלו לזרום הזמנות…מכרתי לשכן ועוד שכן וזה עבר מפה לאוזן.אני זוכרת שבכסף הראשון שהרווחתי מהסלטים לקחתי את הילדים לקניון וקניתי להם בגדים חדשים וגלידה ופינקתי אותם.העסק בבית צבר תאוצה. האמת שלא ראיתי בעיניים.עבדתי מהבוקר עד הבוקר.עם משקל קטן שקניתי ניהלתי את כל העניינים.

בתחילה עבדתי מהבית. לא הייתי ערוכה לקיים הזמנות מהבית. התגוררתי בבית לא גדול. בהתחלה ההזמנות לא היו רבות, אבל ידעת שזה מה שאני רוצה לעשות. בתחילה ההכנסות לא היו מספיקות לכלכל את המשפחה ולהחזיר חובות שהיו לי , עבדתי בעבודות מזדמנות כאלה שלא יגרמו לי להפסיק להכין סלטים. אבל הגעתי למצב שאי אפשר להמשיך מהבית. בתקופות השיא, הסלון היה מלא בגמבה וחצילים והגינה בארגזים של ירק.הילדים היו הולכים לגן והגננת הייתה אומרת לי שיש להם ריח של סלטים. וזה נכון, גם אחרי מקלחת ריח הסלטים היה נשאר…החלטתי שאני הולכת עם החזון שלי עד הסוף, עברנו לבית גדול יותר בכדי לקיים אזור עבודה שיכול לקיים את כל ההכנות לעשרות הסלטים.במקביל פתחתי דוכן ביריד האוכל בדיזנגוף סנטר, שקיבל תהודה נהדרת, כך שכיום אני בשלבים להקים דוכן נוסף ברמת השרון…עם הזמן קהל הלקוחות שלי גדל, הרחבתי את מספר סוגי הסלטים שאני מכינה, גם כאלה שכולנו מכירים, וגם כאלה שלא מכירים שהם על גבול המתכון הסודי, כמו סלט הדגל שלי, חציל חריף עם פלפלים…"

ורד הבינה מהר מאוד שהחיים זה סלט אחד גדול ולקחה את זה צעד נוסף קדימה.היא שכרה מבנה בשכונת גבעת ציון והפכה את 'סלטי הורד' למותג של ממש.

כיום זה עסק לכל דבר,אני יכולה להגיד שהמעבר לחנות הנה אמירה כי עמדתי בחזון האישי שלי.אני חייבת לציין שהשמחה שלי בהקמת העסק אינה נובעת רק בגלל "שהולך לי". אלא יותר בגלל הדרך, הקשיים שחוויתי ושעברתי ולאן שהגעתי היום.יש אמירה בהכרה של הסלטים שלי וזה הרבה.דבר נוסף וחשוב לא פחות הוא ההכרה  בחוסן שלי לצאת ממשבר אישי ולא להתרסק, אלא למצוא את הכוח להמשיך קדימה, גם כאשר אני לא לבד, אלא מגדלת שני ילדים.הדרך שעברתי הנה דוגמא גם לאחרים שקשה הדברים הכי טובים יכולים להתגשם, או כמו שאומרים, גם בורד יש קוצים.

רק רציתי שלאבא שלי יהיה קצת שקט ממני ושאתפרנס בכבוד ובזכות עצמי ותודה לאל. עליי בהחלט נאמר 'מצאת ויגעת תאמין'

היום את כבר לא לבד בעסקי הסלטים יותר קשה?

ממש לא.אני לא בתחרות עם אף אחד.מה זה תחרות? מה בסוף מקבלים פרס?אני רק בשוק שהייתה אחת שפרסמה סלטים עם תמונות של סלטים שלי שהעליתי לפני יותר משנה.אני מפרגנת. אבל יש גבול לחוצפה.

היום אחרי מה שעברת, למי את חייבת את ההצלחה שלך?

לעצמי בלבד

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

זה האיש

Share this on WhatsAppאלי יפרח יו"ר חברא קדישא באשקלון , האיש שהצליח בעבודה סזיפית להפריח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.