שיעור מציל חיים

עשרות מתושבי ותושבות אשקלון ביקרו   בדוכן המשותף לכללית מחוז דרום ותלמידי אורט רונסון שהוקם במיוחד לציון יום ללא עישון שחל היום /מערכת אשקלון פוסט
מי שיזמה את הפרוייקט היא דבורה בוסקילה מנהלת התיכון שפנתה למקדמת הבריאות של כללית במחוז דרום, אתי זילברברג.
ביום שני השבוע העבירה אתי הרצאה לתלמידי כיתה י במגמת מערכות בריאות בנושא עישון. במטרה לשלבם בפעילויות בפעולה כחלק מתוכנית הלימודים שלהם. אתי היא בעלת בעלת תואר שני בבריאות הציבור ומנחת סדנאות לגמילה מעישון כבר 14 שנים, אבל מעל לכל סיפורה האישי מניע אותה לסייע לכמה שיותר אנשים ונשים להיגמל מההרגל הקטלני: "ספגתי אבדה אישית ממחלת ההתמכרות לעשן – אבא שלי ז"ל שנפל קורבן למחלת סרטן הריאות שנגרמה כתוצאה מעישון כבד וארוך שנים , לפני 12 שנים. במהלך השנים פגשתי מאות אנשים מעשנים שעברו תהליך מדהים ונגמלו מההרגל המרעיל, ישנם משתתפי סדנאות שנמצאים עמי בקשר פעם בשנה כדי לחגוג את חג הניצחון שלהם, אין דבר יותר מרגש בעיניי משיחת טלפון או מסרון שדרכו אנשים מביעים את תודתם ומוקירים את השתתפותם בסדנה , כולם מציינים כי הם מרגישים שקיבלו חיים חדשים .לא פעם אני חושבת מה היה קורה אילו אבי, עליו השלום, היה מקבל את העזרה שאני מעניקה לכל כך הרבה אנשים היום, בזמן- כאשר רק גילו שיש ממצא בריאות בשנת 1999 אני מאמינה כי היה מקבל במתנה איכות חיים ויכולת ליהנות שנים רבות נוספות עם הנכדים שלעולם לא פגש , עם המשפחה ועם אמי היקרה שכואבת את חסרונו . ולמי שעדיין לא מאוחר..אין זמן טוב יותר לעשות שינוי מההווה כאן ועכשיו."
את הפנייה לאתי יזמו תלמידות הלומדות מערכות בריאות, במחשבה משותפת על תרומה לקהילה עלה הרעיון להקים את הדוכן לטובת התושבים, בדוכן חילקו חומרי מידע על נזקי העישון וביצעו בדיקת CO  למבקרים בדוכן לבדוק ורבים התעניינו בסדנאות להפסקת עישון. החיבור עם התלמידים הצעירים הוא החיבור הטבעי ביותר מספרת אתי : "לצערי דוח העישון האחרון הראה עליה במספר המעשנים בישראל, וחברות הטבק מוצאות דרכים יצירתיות חדשות לכבול מעשנים חדשים , צעירים מאוד. ולכן זה בדיוק הקהל שצריך לעזור לו לראות את התמונה המלאה ואת הנזקים שבעישון."
לדבריה היו לא מעט מבקרים בדוכן שסיפרו כי לצערם ניסו להיגמל בכוחות עצמם ולא הצליחו להפסיק לעשן, דווקא עבורם מספרת אתי, סדנא קבוצתית עשויה להיות פתרון: "משנת 2010 הסדנאות נכנסו לסל וכך גם התרופות לגמילה מעישון , הדבר פתח את הצוהר למעשנים רבים להתנסות בהפסקת עישון .למעשה הדרך המוכחת הטובה ביותר להפסיק לעשן כיום, מוכחת מדעית, היא שילוב בין סדנה לשינוי התנהגות המשולבת עם טיפול תרופתי . אני מונעת מאמונה אמתית, כי עזרה נכונה למעשן יכולה לעזור בגמילה מעישון שמוביל להצלת חיים ושיפור איכות החיים!"

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

תחשוב טוב יהיה טוב

Share this on WhatsAppיוזמה מעניינת של הנהלת בית הספר מקיף א' באשקלון, לפני חלוקת תעודות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.