תצוגת תכלית

משה אטיאס ויוחאי יפרח יוצאים לדרך חדשה ומשותפת ולא מתכוונים לעצור. בראיון זוגי מספרים השניים על ההכנות לבחירות, ומפרגנים למיריי אלטיט ואיתן קסנטיני . ומה קרה בין אטיאס לגלאם? כל התשובות בפנים
מאת: מילן מועלם

המשנה לראש העיר, משה אטיאס ערך בשבוע שעבר הרמת כוסית באולמי אגמים וגם הוא לא חלם על כמות האנשים האדירה שהגיעה לחגוג איתו את מה שהיה בין היתר יריית הפתיחה לקמפיין הבחירות שלו.

למעלה מ-200 אנשים הגיעו לערב, כולל חברי מועצה, רבנים, חברים קרובים ותושבים מזדמנים. כולם הגיעו לפרגן לחבר המועצה וצפו בו מדבר בהתרגשות על התוכניות שלו לקראת הבחירות הבאות ועל האהדה והאהבה העצומה לה הוא זוכה בעיר.

משה אטיאס נחשב לחבר מועצה אהוב ומקובל על כולם. הוא חבר טוב של חברי קואליציה, אופוזיציה ומשתדל לשמור על כבודם של אלה שבגדו ושינו כיוון.


מי שיחבור לאטיאס בבחירות הקרובות הוא חבר המועצה יוחאי יפרח, אותו הכיר עם כניסתו למועצה. החיבור בין אטיאס ליפרח נראה טבעי. שניהם צעירים, רעבים, ומאוהבים בעשייה הציבורית. אטיאס כבר משופשף וכמעט חסין לחלוטין, יפרח עדיין מתרגש ונסער נוכח התקופה האינטנסיבית והלא קלה שעבר בחודשים האחרונים.

כמעט ואין אנשים שנכחו בערב של אטיאס שלא שאלו את שאלת השאלות: מדוע חבר המועצה המוערך לא מודיע על התמודדות לראשות העיר נוכח התמיכה הנרחבת לה הוא זוכה מהציבורו. נכון לשלב זה מספר אטיאס הגשת מועמדות לראשות העיר לא עומדת על הפרק אך הוא כלל לא פוסל אותה.

למה אתה לא מתמודד לראשות העיר? 

"מכמה סיבות. קודם כל המשפחה. חבר מועצה או ממלא מקום ראש עיר זה לא כמו להיות בתפקיד ראש שאתה נכנס ללשכה בשמונה בבוקר ומגיע הביתה באמצע הלילה שאתה תשוש וסחוט והיית במלא אירועים וישיבות ופגישות וכל זה בא על חשבון המשפחה , על חשבון האישה, על חשבון הילד והילד שבדרך. למרות שבשיחה שקיימתי עם רוביק דנילוביץ' ראש עיריית באר שבע, הוא אמר לי שבהתחלה זה באמת לא יהיה קל ובשנה הראשונה צריך לעבוד הרבה אבל אחר כך יודעים למקסם את כולם ובשעה חמש או שש בערב כולם הולכים למשפחות שלהם. בכל מקרה כרגע אני מעדיף להשקיע יותר זמן באישתי ובילדים מאשר לפספס את הגדילה של הילדים. סיבה שניה היא שאני חושב שאני צריך לבצע תפקיד רשמי בעירייה , שאשב בכל הועדות לא כמו עכשיו שאני עובד במכלוף בכור ושצריכים אותי אני בא. אני צריך להבין יותר איך כל הועדות עובדות , ללמוד את המנגנון. יש הרבה אנשים שאומרים לי שהם לא רואים מישהו מתאים ממני וזה דברים שלומדים עם הזמן אבל אני עדיין לא מרגיש מוכן . המטרה היא להכפיל את כוחנו במועצה בבחירות הבאות, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה. תמיד יש הפתעות, יש עוד שנה וחודש עד הבחירות ובאשקלון ברוך ה' כל יום קורים בה ניסים ונפלאות ואי אפשר לדעת מה יקרה בתקופה הזו, דברים משתנים".

אמרת שאתה לא יודע עדיין במי תתמוך לראשות העיר. איך תומר גלאם קיבל את האמירה הזו?

"קודם כל תומר גלאם ואני שותפים. מעבר לזה שאנחנו חברים ויש לי חלק חשוב ויש שאומרים הכי חשוב בבחירה שלו לראשות העיר הוא באמת בן אדם טוב ואני אוהב אותו ממש. אבל בנושא הפוליטי והמקצועי לפני שאני מחליט במי אני תומך, יש לנו קבוצה. משה אטיאס לא הגיע לאן שהגיע לבד, הגעתי עם קבוצה גדולה של אנשים שאיתי, הקבוצה כולה מקבלת את ההחלטה ולא רק אני. אנחנו יושבים ומצביעים על כל דבר, גם על התמיכה בתומר לא החלטתי לבד. היו שהתנגדו, היו שהצביעו והרוב קובע. זה לא דיקטטורה . אותו דבר בבחירות הבאות, חצי שנה לפני נדע לאן הרוח נושבת , נתכנס ונחליט על הרשימה איך תורכב".

בתקופה האחרונה ולמרות שניסו להכחיש, המתח בין משה אטיאס לתומר גלאם מורגש היטב. גלאם "שכח" במספר מקרים שונים להזכיר את העשיה של משה בעמוד הפייסבוק שלו, ואטיאס שצפה במעשיו של גלאם ושמר על שתיקה החליט לשבור שתיקה ולספר את האמת שלו. מאז אטיאס חבר לגלאם עם סיעתו, המניות של ממלא מקום ראש העיר זינקו לשמיים. אטיאס עבד ימים כלילות כדי לעזור לגלאם לקבל את התמיכה מחברי המועצה. גם כאלה שהיו קרובים לחבור לרב יעקב אביטן בחרו בסופו של דבר בתומר וגם יפרח שאמור היה לתמוך במישל בוסקילה, ויתר על הגעתו להצבעה מאחר ונקרע בין הרצון של אטיאס לבין ההתחייבות לבוסקילה.


אתה גורם מרכזי בבחירה של גלאם, כמה דומיננטי אתה בעירייה?

"באמת שעבדתי מאוד מאוד מאוד קשה על מנת שתומר גלאם יבחר. בכנס ציינתי שאשתי עברה תקופה לא קלה אז דיברתי על התקופה שלפני הבחירות שכל יום ישבו אצלי בבית קבוצות של אנשים על מנת לשכנע אותי לא לתמוך בתומר. אמרתי לכולם שהם מבזבזים את הזמן כי מילה זאת מילה אצלי .ישבו אצלי אנשים שביקשו שאתמוך במועמד אחר אבל בסופו של דבר הפכתי אותם והם תמכו בתומר. ישבתי עם כל הסיעות וכל חברי המועצה ואפילו לילה לפני באו ואמרו לי רק לא תומר , נבחר בך ותהיה ראש עיר ולא הסכמתי. האמנתי בו ובאמת אחרי שנבחר הרגשתי שקיבלתי את המושכות לידיים , הרגשתי שאם אני אומר משהו למנהל אגף ולמנכ"ל ולכל אחד שהוא בדרגת ביצוע זה מתבצע. מרגישים שיש מילה למשה אטיאס, יכול להיות שזה בגלל שמעריכים אותי אבל ראש עיר הוא הסמכות ואם הוא נותן הנחיה כולם מבצעים. בתקופה של איתמר הוא נתן הוראה ופחד ממה שידעתי לעשות ואנשים ברחו ממני ולא רצו לענות לי לטלפון והיום אין דבר כזה. היום מבחינת ביצוע כל מה שאני אומר מתבצע כמו שצריך. תומר בכל זאת ראש עיר והוא לא עושה את זה ממקום רע. הוא עסוק מכף רגל ועד ראש, הוא עובד קשה. יכול להיות שבגלל זה אני מרגיש שהקרבה כבר לא אותו דבר, אבל הוא זמין לכל דבר שאני מבקש ונכנס ללשכה ומדבר איתו ונותן לי את הזמן והיחס".
תומר לא ממהר לפרגן לך לדוגמא בעניין הסוכה הלבנה ואוהל חב"ד בשכונת אגמים, משימות שאתה היית חלק מרכזי בביצוע שלהן. הקרדיט הלך ליורם שפר ורמי סופר. איך אתה מרגיש עם זה?

" היום אני מרגיש שנדחקתי לפינה ואני לא מבין למה ומדוע. לגבי קרדיטים של הסוכה הלבנה, חב"ד ועוד, אז משה אטיאס לא מחפש קרדיטים, לא מחפש שיזכירו אותו בכל מקום, אנשים יודעים מה אני עושה ולא עושה. בסוכה הלבנה יכול להיות שלא בכוונה שכחו להזכיר את שמי , אבל רונן טבקול דאג להזכיר ולספר מי באמת הלך ועזר. אותו דבר לגבי אוהל התפילה של חב"ד. שילמתי סוג של מחיר אישי אבל רשום בפרקי אבות הרודף אחר הכבוד, הכבוד בורח ממנו. זה עושה דקירה קטנה בלב, אני לא חסין מהכל,אבל לא מתרגש מזה יתר על המידה. הייתי יכול לעלות פוסט משלי ולהגיד הנה עשיתי אבל אני לא כזה, אני לא מתדהר בנוצות לא לי".

יש מתיחות בינך לבין תומר?
"לא הייתי קורא לזה מתיחות, לא חשבנו שככה זה תפקיד ראש העיר. אם אני לא פותח את הדלת ונכנס בחוצפה אז אין לו באמת זמן ,הוא תמיד עסוק. יכול להיות שבגלל זה אבל אנחנו כבר לא מחוברים כמו שהיינו. אני מגבה אותו והוא מגבה אותי ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא. מה שכן אני יכול לומר זה שאני מציע לתומר שתמיד יילך ויתייעץ ויקשיב למי שבאמת אוהב אותו ועזר לו להגיע לאן שהגיע ולא ליועצי אחיטופל שנמצאים היום סביבו וגורמים לו להתנהג לא כמו תומר שאנחנו מכירים. אנחנו אוהבים את תומר הרגיל,הצנוע,הפשוט,תומר מהחבר'ה ולא אנשים שגורמים לו להיות מנוכר ולא כמו שהוא היה. אני מציע לו שוב פעם להיפגש עם האנשים שהתאכזבו ממנו לאחרונה ולשמוע מה יש להם לומר. הוא צריך לדעת שהאנשים שהביאו אותו לאן שהביאו אותו הם גם האנשים שיכולים להחליט אם הוא יהיה ראש העיר בבחירות הבאות או לא. שיקשיב לאנשים האלה ולא לאותם יועצים שבאים לוקחים כסף וסוג של שכירי חרב ובבחירות הבאות יהיו שכירי חרב של מישהו אחר. הם לא האנשים שיביאו לו את הקולות והאנשים. אני קורא לתומר להקשיב לאנשים שעזרו לו, להתייעץ איתם".

זה שהלך וזה שבא

מי שבחר שלא להגיע למפגן הכח של משה אטיאס הוא השותף לשעבר לסיעה, יוסי כהן. כהן הודיע לאטיאס שלא יוכל להשתתף מאחר ובאותו הערב התקיים כנס של האיחוד הלאומי בו השתתף. מאז נטש כהן את אטיאס וחבר לשמעוני, היחסים בין השניים הצטננו למרות שהם מתעקשים לשדר עסקים כרגיל. כהן ניסה לאחרונה לגשש האם יהיה לו מקום בסיעה של אטיאס אך היו"ר הסביר שעדיין לא גיבש את הרשימה הסופית.
"הייתי בשוק שיוסי עזב וחבר לאיתמר אבל אני יודע לשים את הדברים בצד ולא לנטור טינה. לפני כמה שבועות הוא הבין שעשה טעות וביקש לחזור לגוש של תומר וכמובן שקיבלנו אותו בזרועות פתוחות. שמנו את הדברים מאחור ואנחנו ממשיכים לעבוד ביחד".
הוא ירוץ ברשימה שלך?
"מוקדם מידי לקבוע מי ירוץ ברשימה והבנתי ממנו שהוא רוצה תשובות עכשיו כדי להחליט מה הלאה. אין עדיין רשימה, תהיה חצי שנה לפני. בכל מקרה אני מאחל לו הצלחה ואני עדיין אוהב אותו".

אז יוסי כהן ככל הנראה לא יהיה ברשימה של משה אטיאס אבל יוחאי יפרח החליט לעזוב את מיריי אלטיט ולחבור לאטיאס. ההיכרות הראשונה בין השניים נעשתה בזמן שיפרח נכנס למועצת העיר ואטיאס גילה איש של עשייה וחבר לחיים.

משה: "את יוחאי הכרתי שנכנס למועצה, ובאמת תוך זמן קצר נהיינו חברים ממש טובים. ראיתי שהוא רציני, בא לעבוד ולא בא לקשקש, נדבקנו אחד לשני , אנחנו ביחד כל היום, נותנים גב אחד לשני ויש לנו אג'נדה זהה. הוא אומר לי כל הזמן את הדברים שאני חושב שצריך שיהיו בצעירי אשקלון ואין יותר שמח ממני שהוא יצטרף אליי. הוא סידר בחופים דברים שלא סודרו במשך עשרים שנה, התאורה, הברזיות, שיפור המתקנים ומגיע לו יישר כח על זה ובבחירות הבאות אני בטוח שהוא יעשה פי 2".

יוחאי: "החיבור ביננו באמת התחיל מהר מאוד מאז נכנסתי למועצה , היה קליק ראשוני , ראינו מההתחלה עין בעין . אנחנו רוצים לדאוג לדור הצעיר , וכולם יודעים שהיו לי תקופות קשות מאוד שכמעט הרמתי ידיים . לא הבנתי בהתחלה איפה אני עומד , היה הרבה לחץ, באתי חדש ולא הכרתי את העולם הזה. מיד אחר כך התחיל כל הרעש סביב כתב האישום של איתמר שמעוני וכל השיחות שלא הייתי צריך לעבור אותם כל כך מוקדם, ולא היה קל לעמוד בזה, עברתי הרבה לילות לבנים ומשה היה היחיד שהיה שם בשבילי ואמר לי להרים את הראש ושזו תקופה שתעבור. הוא עזר לי לעבור את התקופה הקשה בפוליטיקה וידעתי מאותו רגע שאני אהיה שם בשבילו, אם בפוליטיקה ואם מחוץ לפוליטיקה".

אתה בעצם עוזב את מיריי.

"עוזב אותה בקדנציה הבאה, ברור. לאן שהיא תלך אני מאחל לה להצליח. היא מוכשרת מאוד, בחורה עם כבוד, בחורה רגישה ואני מעריך אותה מאוד. יש שיגידו אתה מעריך אותה ועשית את מה שעשית, אבל זה לא משהו אישי. אמרתי לה אלפי פעמים סליחה . בחודשיים שהיא לא הייתה בקואליציה הרבה אנשים הפסידו את העשייה שלה".

משה: "מיריי היא אחת מחברות המועצה הכי דומיננטיות במועצה ואם היא תרצה להצטרף נשמח. אנחנו חברים ממש טובים".

מה עם איתן קסנטיני?

משה: "צריך לשאול אותו ואם הוא ירוץ זה די טוב לעיר, כמה שיותר צעירים במועצה יותר טוב לעיר. אנשים חושבים שאם איתן יתמודד הוא יקח לי קולות, להיפך אני אשמח שיתמודד , זה יעשה טוב לכולם".

יוחאי: "אם איתן ירוץ זה יהיה מעולה לעיר, הוא עשה המון למען העיר. עם כל הכבוד לא נביא 20 מנדטים כך שככל שיהיו יותר צעירים יותר טוב לכולם".

 

מה מצריך טיפול מיידי מבחינתכם?

משה: " הבעיות שאני רואה שצריך להעלות על סדר היום הוא כל הנושא של החיילים המשוחררים. צריך לתפוס כל חייל שמשתחרר, להושיב אותו מול אנשי מקצוע שיתנו לו הכוונה ויעזרו לו לבחור לאן הוא צריך ללכת. דבר שני שחשוב מאוד לקדם זה תעסוקה לצעירים. אשקלון משמשת היום כמלון לצעירים. הם באים לישון כאן בלילה ובבוקר נוסעים לעבודה ברכבת. צריך להביא לפה עבודה לאקדמאים, לא להתבייש לפנות לחברות היי טק ,סטארט אפ וחברות טכנולוגיה. צריך להביא אותם לאשקלון ולהציע להם סל הטבות מיוחד כמו פטור מארנונה לכמה שנים. יש כאן קרקעות בשפע שאפשר להשתמש בהם לצורך העניין וככה אותם צעירים יוכלו להישאר בעיר ולעבוד קרוב לבית . דבר שלישי שאני חושב שצריך לשפר זה תחום הבילוי והתרבות בעיר. יש באשקלון צעירים מאוד כשרונים בתחום המוזיקה והתרבות. צריך לתת להם לבוא לידי ביטוי, זה עדיף מלהביא אנשים מבחוץ. צריך לטפח אותם כדי שתהיה לנו גאוות יחידה. קחו לדוגמא את באר שבע, כמעט כל יום עולים שם הצגות עם כשרונות מקומיים והאולם מפוצץ. צריך לפתוח גם יותר מתחמי בילוי ולהשקיע גם בנקודות מפגש לנוער, לדאוג שיהיה להם מה לעשות אחרי בית הספר כדי שלא יסתובבו ברחובות. אני נוגע היום בהרבה מאוד נושאים , ברוך ה' מהבוקר עד הלילה אני מקבל הרבה מאוד פניות מאנשים בכל התחומים אבל אסור להתפזר וצריך להתמקד בדברים מסויימים ולתת עליהם לחץ כדי לקדם דברים".

 יוחאי: "אני מסכים עם דבריו של משה, חובה להשקיע יותר בצעירים. לכוון צעירים לפני ואחרי גיוס. היום שירות צבאי יכול להקנות הרבה מעבר, לכן הצעירים זקוקים להכוונה. צריך לקדם את מרכז הצעירים , לתת מענה לתעסוקה בעיר. אין כאן היי טק וזה חובה כדי שלא תהיה בריחת מוחות. עכשיו יוצא גם המחיר למשתכן וזה יעזור מאוד לצעירים בעיר . צריך להפוך את אשקלון ליותר אטרקטיבית לצעירים ואנחנו כאן כדי לעשות את זה. בנוסף, התחלתי ואמשיך להשקיע בחופים. אנחנו עובדים על סוכת חורף ועל הכנסת המצילים למעגל העבודה בעירייה גם בחודשי החורף כדי שלא ישארו בלי פרנסה. הם עושים עבודה מעולה ומשקיעים את כל כולם ומגיע להם שנדאג להם. בקרוב תותקן תאורה בחוף הגולשים, נסדר להם גם ספסלים ונהפוך את החוף לנוח. יש עוד תוכניות כמו הקמת מועדון גלישה, והארכת הסקייט פארק, יש הרבה מאוד פוטנציאל ויש עוד לאן להתפתח".

משה, הטלפון שלך מוצף בפניות מתושבים. איך אתה מצליח להתמודד עם העומס?

משה: "לשמחתי אני יודע להגיד לאנשים גם לא. אנשים באים אליי עם בקשות אבל אני לא מורח אף אחד. אני לא מחזיר תשובה חיובית על ההתחלה, אני אומר שאבדוק ואחזיר תשובה. אם הצלחתי לקבל תשובה חיובית אז הצלחתי ואם לא אז זה לא בושה. בקיץ האחרון היו לי קרוב ל-400 פניות מתושבים שביקשו שאעזור להם בשיבוצים לגנים ובתי הספר. ב-85 אחוז מהמקרים הצלחתי לטפל וזה די מכובד אבל זה לא שאתה לא מכיר את האגפים. אין מישהו בעירייה שלא מכיר את משה אטיאס, אני אוהב לעזור לכולם ואיך אמר הרב משה פלס? אדם שפיו וליבו שווים, כזה אני ולא אשתנה".

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות איילת יקיר טפירו

קרא גם:

טרגדיה:רס"ב גאולה יפת נפטרה בפתאומית

Share this on WhatsAppהלם באשקלון.המזכירה הוותיקה של תביעות מרחב לכיש, גאולה יפת לקתה באירוע מוחי.במשך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.