5 עצות פרקטיות לדירקטורים

דירקטורים צריכים לעשות הכל כדי להימנע מניגודי עניינים ולדעת מתי לבקש חוות דעת נוספת. כמו כן, כדאי להם להמשיך לפתח כל הזמן את המיומנות התאורטית, להכיר את חוק החברות ולהישאר מעודכנים במה שקורה בארגון

בשנת 2013 נרשמו לא פחות מ-14 אלף איש כמתמודדים על משרת דירקטור בחברה ממשלתית ועוד כמה אלפים ניסו להשתלב בחברות ציבוריות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הסיבה העיקרית לכך לא קשורה בהכרח לשכר אלא למעמד וליכולת ההשפעה. מצד שני, רבים שמתקבלים כחברי דירקטוריון מגלים שמדובר בעבודה קשה שמחייבת תשומת לב לפרטים קטנים.

לפניכם 5 עצות שתקבלו בקורס דירקטורים אבל אתם יכולים להשתמש בהן בחינם:

  1. בניגודי עניינים אין מקום לספקות

הסכנה העיקרית שנשקפת לחברי דירקטוריון היא ניגוד עניינים. היות ומדובר בתפקיד שבדרך כלל ממלאים במקביל לעיסוקים אחרים, קיים סיכוי גבוה להופעת נסיבות מגבילות של ניגודי עניינים. חבר דירקטוריון לא ערני עלול למצוא את עצמו בניגוד עניינים חמור ולספוג פגיעה אנושה במוניטין.

הפתרון הוא לזכור שבכל הנוגע לניגודי עניין יש רק כלל אחד: אם יש ספק – אין ספק. במילים אחרות, עדיף להתרחק מניגוד העניינים שעל הפרק ולא לנסות למצוא קיצורי דרך שיגרמו יותר נזק מתועלת.

  1. בקשו חוות דעת נוספת

לחברי דירקטוריון יש פריבילגיה לבקש חוות דעת חיצונית. מתוקף תפקידם, הם נדרשים לקבוע מדיניות ואסטרטגיה של הארגון לטווח ארוך, אך אף אחד לא מצפה מהם להבין ולהכיר את כל התחומים. כאן העצה הכי פרקטית היא לא להתבייש לבצע מיקור חוץ של חלק ממנגנוני ההחלטות, או לפחות לאסוף מידע מאנשי מקצוע רלוונטיים.

  1. פתחו מיומנות תאורטית

הדרך הכי טובה לצבור מיומנות תאורטית =D7דירקטור היא לעבור השתלמות שכוללת היבטים כלליים, חשבונאיים, פיננסיים או משפטיים. כך ניתן להגביר את המעורבות בדירקטוריון ולהשיג ידע פרקטי עם ערך מוסף.

בנוסף, הפיתוח של מיומנות תאורטית דורש השקעת זמן אך הוא משתלם בטווח הארוך, כי אותם כלים שניתנים במסגרת העשרת הידע יכולים לשמש את חברי הדירקטוריון גם בשאר העיסוקים שלהם.

  1. הכירו את חוק החברות

לא רק דירקטורים מתחילים צריך להכיר את חוק החברות, כי דווקא אלו שיושבים על כיסא הדירקטוריון במשך תקופה ארוכה עלולים לשכוח את התקנות שמשפיעות עליהם. חוק החברות צריך לשמש כמצפון עבור התנהלותו השוטפת של הדירקטור. בעזרתו ניתן לדעת מה תפקידי הדירקטוריון, מה נמצא בתחום אחריותו ומה הוא אינו רשאי לעשות.

  1. אל תהיו האחרונים לדעת

לדירקטורים יש חובת זהירות כלפי החברה ועליהם להכיר אותה לעומק. הדרך לעשות זאת היא לגלות מעורבות, להבין ולקרוא את הדוחות הכספיים  ולעמוד על מבנה הבקרה הפנימית ותקינותה. כך לא תהיו האחרונים לדעת אלא תובילו תהליכים להתייעלות ארגונית ויישום האסטרטגיה.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות מערכת האתר

קרא גם:

תלמידי אורט הנרי רונסון מציגים – חסד של אמת

Share this on WhatsApp ביוזמת צוות המורים בבית הספר "אורט הנרי רונסון" הגיעו תלמידים שהשתתפו באזכרה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.