פוליטיקה או עשייה? מי אתה משה אטיאס?

בבחירות האחרונות למועצת העיר אשקלון הורמו גבות רבות כאשר למועצה הצטרפה סיעה קטנה ואנונימית שהריצה קמפיין זול יחסית לסיעות המתחרות. ״סיעת הצעירים״ בראשות משה אטיאס הצליחה במקום בו רבים אחרים נכשלו והכניסה למועצת העיר שני מנדטים יקרים. האם יו״ר הסיעה עמד בהבטחות לציבור בוחריו או שמא כמו סיעות אחרות הכיסא והשכר חשוב יותר? פרופיל.

22 באוקטובר 2013. למטה הבחירות המרכזי באשקלון מגיעות הקלפיות והקולות נספרים. הצוותים שספרו את הפתקים במעטפות למועצת העיר הרימו גבה והסתכלו אחד על השני בתמיהה. האות ״ט״ הופיעה על פתקים רבים. יש שיאמרו רבים מידיי. סיעה חדשה ודיי אנונימית הצליחה לקבל כמות של קולות שסיעות ותיקות וחזקות יותר לא השיגו. סיעת ״הצעירים״ בראשות משה אטיאס הביאה יותר משני מנדטים ואף חילקה חלק מהקולות שלה במסגרת ״הסכם עודפים״.

משה אטיאס, שחגג אך לפני שבוע את יום הולדתו ה-33 הוא יוצא יחידת ״גולני״. חבריו אומרים עליו – ״לוחם ברמ״ח אבריו״ ומגדירים אותו כמפקד שרצים אחריו בעיניים עצומות. הוא איש משפחה שנשוי לנטלי ואבא לאוריה בן 10 חודשים. הוא גר אצל חמתו ומחכה שיעשה משהו עם המחירי דיור כדי שיוכל להגשים חלום ולקנות קנות בית. כמו מרבית הצעירים בעיר הוא גם נרשם לפרוייקט מחיר למשתכן.

עם סוחרי המדרחוב

אטיאס נכנס בסערה אל הזירה הפוליטית שאחרי עידן בני וקנין. במו ידיו ובתקופה קצרה הוא גיבש אחריו צוות מוביל ויחד בנו את סיעת הצעירים. את השמות המובילים בסיעה, רבים מאיתכם מכירים ובינהם יו"ר אגודת הסטודנטים לשעבר במכללת אשקלון מאור יפרח, ויונתן רהימי, קצין בריאות נפש לשעבר בצה״ל והיום מנהל בית חוסים.

אטיאס נכנס למערכה הפוליטית שמאחריו אג׳נדה של שינוי תרבות עבור הצעירים בעיר וזאת על מנת להשאיר ״דור המשך״ ולעצור את סחף הצעירים העוזבים למרכז הארץ. הוא דיבר על שינוי תרבות האירועים בעיר ודאגה לצעירים ולסטודנטים וקידום הקמת מרכז צעירים בעיר. מעט לפני הבחירות החליט אטיאס לתמוך בשמעוני וכאמור הביא שני מנדטים שהיו הפתעה גדולה ולאור העובדה שהסיעה היתה לסיעה ״הענייה״ בבחירות. איתמר שמעוני, שזיהה את הפוטנציאל של הסיעה, זכה במרבית קולות הבוחרים של אטיאס לראשות העיר ואף חייב לו המון על היבחרו ובמערכת הפוליטית רווחה הדיעה כי אטיאס יהיה יד ימינו של ראש העירייה החדש.

עמידה איתנה על עקרונות

אטיאס לא זכה לקבל תפקיד בכיר אצל שמעוני. הסיבה העיקרית לכך היא שמייד בישיבות המועצה הראשונות של השלטון החדש החל אטיאס להראות שדרך יושרה ואמת, ועמידה על עקרונות ברורים עומדת לפני הכל, מה שהיווה לו לרועץ אצל שמעוני. זה החל במינוי דוברת לעיריה כחודש לאחר הבחירות. אטיאס, שלא אהב את המינוי שהגיע מחוץ לעיר, התבטא בפומבי ואמר כי ״יש המון כשרונות בעיר וחומר מקומי טוב״ והביע כעס על כך שתושבי העיר אינם זוכים במשרות הנחשקות.

שמעוני, בלשון המעטה לא אהב את הדברים ונדמה היה כי מתחיל להיווצר קרע בין השניים. אחרי שטילטל את הקומה הרביעית והיה הראשון שיצא נגד שמעוני אטיאס לא הרפה והמשיך לקדם את הנושאים עליהם הופקד.

חוגג 33 לפני שבוע

לא עברו ימים רבים ושוב פיצוץ בינו לבין שמעוני. הנושא הפעם: הריסת עסקים בתואנה של בניה הלתי חוקית. אטיאס ראה בכוונתו של שמעוני פגיעה בפרנסתם של אלו שעובדים קשה למחייתם והתבטא שוב בפוסט נוקב כנגד המדיניות של שמעוני. השיא הגיע כששמעוני שלח שופל להרוס את אחד המבנים ומצא את אטיאס עומד נחוש אל מול השופל עד שהאחרון החליט לעזוב.

התגובה של שמעוני לא איחרה להגיע ולמחרת מצא אטיאס את הציוד שלו זרוק מחוץ למשרד ומנעול הדלת הוחלף בהוראת שמעוני.

באותם ימים הבין שמעוני. מולו עומד אולי צעיר חדש בפוליטיקה ללא ניסיון כלל אבל נציג של קהילה גדולה שעומד אחרי המילה שלו עם עקרונות. בשפת שמעוני: לא פראייר.

ביישן ומופנם – עד שמעצבנים אותו.

חבריו של אטיאס יודעים לספר כי הוא נותן כבוד לכל אדם נזהר מאוד בלפגוע באנשים לא יורד לפסים אישיים. איש שבשביל החברים יתן הכל ובשביל האמת שלו הוא ילך עד הסוף.

בהמשך הקדנציה, המשיך להראות אטיאס עמוד שדרה כשהעמיד את מנכ״ל החכ״ל הותיק, גלעד אורן – שנחשב אז לאחד האנשים החזקים בעיר במיוחד לאור הקרבה שלו לראש העיר – במקום. משפט שאמר בהקשר נכנס לפנתיאון הפוליטי בעיר:  "אותי לימדו שמי שגר בבית מזכוכית שלא יזרוק אבנים”… גם מכתב התביעה שהגיע בעקבות אותו פוסט לא הרתיע את אטיאס והוא ענה שישמח להיפגש איתם בבית משפט.

גם חברי המועצה למדו להעריך את חבר המועצה הצעיר והבינו כי הוא איש של עקרונות. חבר מועצה איתו שוחחנו אמר: ״משה אטיאס יכול לזקוף לזכותו המון נושאים אך הוא עושה זאת בשקט. הוא חבר המועצה שיכול לרשום על עצמו את הצלחות פסטיבל דרום עולה, אירועי העדלאידע, המלגות לסטודנטים, תקציבים למרכז צעירים ובעיקר – הוא האיש שלימד את חברי הקואליציה שאפשר לכופף את שמעוני בלי לחשוש – כל עוד זה לעמוד על עקרונות. משה יכול לסייע ולעזור אבל גם זה עד שמעצבנים אותו״.

לפני כחצי שנה יצאו בסיעת הצעירים בהודעה דרמטית. אנחנו וסיעת ״אחדות בתכלית״ מאחדים כח קואליציוני. אטיאס החליט להשתתף בהצבעות לאחר שישקול החלטות במשותף עם הסיעה, מהלך שנראה היה כהצטרפות לסיעה הדתית אולם התברר כמכפיל כח עבור שתי הסיעות בנפרד.

לפני כחודשיים פתח אטיאס את קבוצות הווטסאפ בהן הוא חבר וגילה כי חברו ושותפו לסיעה יוסי כהן עוזב אותו ומצטרף לקואליציה של שמעוני בסיעת יחיד. נראה היה כי המהלך החד צדדי של חברו פגע בו מאוד ואף יגרום לו לנפילה מסויימת אך ימים הוכיחו כי אטיאס יצא מחוזק מאוד מהמהלך ואילו חברו, יוסי כהן התאדה כלא היה. במבט לעתיד נראה כי אטיאס יודע את מקומו ואין לו שאיפות לתפוס את כיסא ראש העיר בקדנציה הקרובה אולם אל תתפלאו אם תראו את המאגיסט מגולני, מנהל הפרוייקטים בחברת מכלוף בכור ובניו, חבר המועצה משה אטיאס, בעוד כמה שנים מוביל את העיר בבטחה היישר מהקומה הרביעית.

שתף באמצעות:

תגובות פייסבוק

תגובות פייסבוק

אודות admin

קרא גם:

מגדליי רוברט

Share this on WhatsApp איך הפך רוברט הרוש, הילד שהגיע ממרוקו היישר לצריף בשכונות שמשון לאיש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.